کد مطلب: 48174

دیدار استاندار تهران از کارخانه رون نباتی مارگارین؛

قول تخصیص ارز 4200 تومانی در جهت رونق شرکت مارگارین

پنجشنبه 7 آبان‌ماه، محسن منصوری استاندار تهران، طی سفر یک روزه خود به شهر ری، از شرکت کارخانه تولید روغن نباتی مارگارین بازدید کرد. شرکت روغن نباتی مارگارین نخستین و بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده روغن نباتی دولتی است که از سال ۱۳۳۲ شروع به کار کرده و اینک ۷۰۰ تا ۸۰۰ نیرو دارد. این شرکت، برای بسیاری از ما ایراینان، یادآور محصولاتی است با کیفیت مطلوب، که طعم غذاهای بی‌نظیر ایرانی را لذیذتر می‎کنند.اما این شرکت مدتی است به‎واسطه تحریم‌ها، دچار مشکلاتی از جمله ارز ترجیحی برای واردات مواد خام بوده است.

 

استاندار تهران طی بازدید از شرکت روغن مارگارین شهر ری، در گفت‌وگویی با خبرنگار «فراز» گفت که شهر ری ضمن این‎که یکی از پرظرفیت‎‌ترین نقاط در بین شهرستان‌های تهران است، هم‌چنین یکی از قطب‌های مولد در حوزه فرهنگی و اجتماعی می‌باشد و تهران از این نظر به شهر ری متکی است و در این دیدار هدف ما آشنایی با مشکلات حوزه تولید و صنعت، بررسی این مشکلات و تلاش در جهت حل آن‌هاست در جهت افزایش ظرفیت و بهره‌وری این مجموعه است. اطلاع دارید که تحریم‌ها و مشکلات و محدودیت‌هایی که دشمن در بخش مالی و تبادل ارزی، علیه ما ایجاد کرده، طبیعتا در حوزه تولید هم موجب ایجاد مشکلاتی شده است. ما معتقدیم ظرفیت‌ها، توان و امکانات داخلی ما به مراتب بیشتر از توان این تحریم‌هاست. حدود 90 درصد ارزش حجم ریالی محصولات در همین کارخانه مارگارین که امروز ما در آن حضور داریم، قبلا از طریق واردات تهیه می‌شد. با آغاز تحریم‌ها، مسئولان این کارخانه بر آن شدند که از محصولات جایگزین استفاده کنند. در زمینه تبادلات مالی هم خوشبختانه  به روش‎هایی رسیده‌اند و قراردادهای بین‌المللی منعقد شده که این روند را تسریع کرده است. در بخش تولید، دولت در پی از بین بردن و اصلاح رانت‌های ایجاد شده است. یکی از بحث‌های امروز ما با رئیس‌جمهور مسئله اصلاح ارز 4200 تومانی و ارز ترجیحی  است، که قرار است با تدابیر و برنامه‌های خاصی، به این مسئله رسیدگی شود. تا به رونق تولید کمک شود. از اولویت‌های دولت آقای رئیسی توجه ویژه به حوزه تولید و اشتغال است که امیدواریم به آن هدف‌گذاری برای رشدی که در این برنامه‌ها در نظر گرفته شده، به زودی برسیم.»

 طی این بازدید، حسن خلخالی مدیر عامل و عضو هیات مدیره شرکت مارگارین، مشکلات این کارخانه را با استاندار تهران مطرح کرد و قرار شد در رابطه با تخصیص ارز 4200 تومانی به این شرکت برای تهیه روغن خام از شرکت‌های بازرگانی، تمهیداتی اندیشیده شده و تسهیلاتی در این زمینه در اختیار شرکت روغن نباتی مارگارین قرار گیرد. خلخالی در این دیدارهم‌چنین به استاندار تهران، محسن منصوری توضیح داد که شرکت مارگارین با وجود تمام مشکلات ناشی از تحریم، امسال سوده ده بوده است. در ضمن بازدید استاندار تهران از بخش تازه تاسیس فرکشن و هیدروژناسیون شرکت مارگارین، خلخالی  توضیح داد که این‌که پروژه که ساخت آن از مدتی پیش آغاز شده بود، امسال به پایان رسیده که با آغاز به کار آن، برای ۵۰ نفر اشتغال‌زایی خواهد شد. نکته مهم این است که با بهره‌برداری از این طرح علاوه بر صرفه‌جویی ارزی ۱۰ میلیون دلاری در سال، ظرفیت تولید روزانه روغن هیدروژنه ۴۰۰ تُن و روغن وینترایز شده ۳۰۰ تُن افزایش خواهد یافت.

 

خبرنگار : آذر فخری

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار