کد مطلب: 48150

بازدید استاندار تهران از کارخانه روغن نباتی مارگارین؛

قول تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی در جهت رونق تولید

محسن منصوری استاندار تهران، روز گذشته طی سفر یک روزه خود به شهرری، از شرکت و کارخانه تولید روغن نباتی مارگارین بازدید کرد. شرکت روغن نباتی مارگارین نخستین و بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده روغن نباتی دولتی است که از سال ۱۳۳۲ شروع به کار کرده و اینک ۷۰۰ تا ۸۰۰ نیرو دارد.

استاندار تهران طی این بازدید، در گفت‌وگویی با خبرنگار «فراز» گفت: «شهرری ضمن این‎که یکی از پرظرفیت‌‎ترین نقاط در بین شهرستان‌های تهران است، هم‌چنین یکی از قطب‌های مولد در حوزه فرهنگ و اجتماعی می‌باشد و تهران از این نظر به شهر ری متکی است و در این دیدار هدف ما آشنایی با مشکلات حوزه تولید و صنعت، بررسی این مشکلات و تلاش در جهت حل آن‌هاست در جهت افزایش ظرفیت و بهره‌وری این مجموعه است.»

 

او در ادامه گفت: «همان‌طور که اطلاع دارید، تحریم‌ها و مشکلات و محدودیت‌هایی که دشمن در بخش مالی و تبادل ارزی،علیه ما ایجاد کرده، طبیعتا در حوزه تولید هم موجب ایجاد مشکلاتی شده است. ما معتقدیم، ظرفیت‌ها، توان و امکانات داخلی ما به مراتب بیشتر از توان این تحریم‌هاست. در همین کارخانه مارگارین که امروز ما در آن حضور داریم؛ حدود 90 درصد ارزش حجم ریالی محصولات این کارخانه از طریق واردات تهیه می‌شد. با آغاز تحریم‌ها، مسئولان این کارخانه بر آن شدند که از محصولات جایگزین استفاده کنند. در زمینه تبادلات مالی هم خوشبختانه به روش‌‎هایی رسیده‌اند و قراردادهای بین‌المللی منعقد شده که این روند را تسریع کرده است. در بخش تولید، دولت در پی از بین بردن و اصلاح رانت‌های ایجاد شده است. یکی از بحث‌های امروز ما با رئیس‌جمهور مسئله اصلاح ارز 4200 تومانی و ارز ترجیحی  است، که قرار است با تدابیر و برنامه‌های خاصی، به این مسئله رسیدگی شود. تا به رونق تولید کمک شود. از اولویت‌های دولت آقای رئیسی توجه ویژه به حوزه تولید و اشتغال است که امیدواریم آن هدفگذاری برای رشدی که در این برنامه‌ها در نظر گرفته شده، به زودی برسیم. »

 

 طی این بازدید، حسن خلخالی مدیر عامل و عضو هیات مدیره شرکت مارگارین، مشکلات این کارخانه را با استاندار تهران مطرح کرد و قرار شد در رابطه با تخصیص ارز 4200 تومانی به این شرکت برای تهیه روغن خام از شرکت‌های بازرگانی، تمهیداتی اندیشیده شود. خلخالی در این دیدار هم‌چنین توضیح داد که شرکت مارگارین با وجود تمام مشکلات ناشی از تحریم، امسال سوده ده بوده است. ضمن این‌که پروژه در حال ساخت این کارخانه برای بهره‌برداری از طرح فرکشن و هیدروژناسیون این شرکت، امسال به پایان رسیده که با آغاز به کار آن، برای ۵۰ نفر اشتغال‌زایی خواهد شد. نکته مهم این است که با بهره‌برداری از این طرح علاوه بر صرفه‌جویی ارزی ۱۰ میلیون دلاری در سال، ظرفیت تولید روزانه روغن هیدروژنه ۴۰۰ تُن و روغن وینترایز شده ۳۰۰ تُن افزایش می‌یابد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار