کد مطلب: 51965

۲۲هزار میلیارد تومان تسهیلات؛ پاداش زیان‌دهی ایران‌خودرو!

بانک مرکزی در اجرای تکلیف مقرر مبنی بر لزوم انتشار اطلاعات و جزییات مربوط به تسهیلات و تعهدات کلان و همچنین تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط، آمار تسهیلات و تعهدات کلان و تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط پرداختی توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی را منتشر کرد. این آمار، تا ۲۹ اسفندماه ۱۴۰۰ به‌روزرسانی شده‌اند.

در فهرست‌های بانکی، اسامی و عناوین و بسیاری از اشخاص، شرکت‌ها و موسسات به چشم می‌خورد. به گزارش لیست‌های منتشرشده توسط بانک مرکزی، از کارآفرینان خرد و صنعت‌گران خصوصی تا ابَرشرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی بزرگ دولتی، ذی‌نفع تسهیلات بانکی بوده‌اند. در میان این اسامی اما، برخی جالب توجه‌اند. به استناد گزارش بانک مرکزی، «ایران‌خودرو» به عنوان یکی از دو غول خودروساز داخلی، یکی از بزرگترین ذی‌نفعان تسهیلات بانکی است.

 

«گروه ایران‌خودرو»، «گروه طراحی، مهندسی و تامین قطعات ایران‌خودرو» و «ایران‌خودرو دیزل» در مجموع بیش از ۲۲هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی از ۷ بانک بزرگ کشور دریافت کرده‌اند. میزان تعهدات و ارزش وثایق برای هرکدام از این تسهیلات متفاوت بوده و میزان بدهی ایران‌خودرو به هر بانک متغییر است. مساله‌ای که جلب توجه می‌کند اما، حجم تسهیلاتی است که به این شرکت تعلق گرفته‌است. شرکتی زیان‌ده که اصرار به ادامه فعالیتش در عرصه صنعت، همچنان یکی از پرسش‌های اصلی اهل فن حوزه خودرو است.

 

 

انحصارگران خودرو به جان جیب کشور افتاده‌اند

 

ادامه حیات زیان‌ده‌ترین خودروساز داخلی چه منطقی دارد؟

 

به گزارش دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، گروه ایران‌خودرو تا روز ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۰،  حدود ۵۲.۴ هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارد. بهره‌وری پایین در فرایند تولید، عدم شفافیت در هزینه تأمین مواد اولیه و مواد مصرفی در تولید خودرو، شیوه‌های غیرعلمی قیمت‌گذاری، عدم واگذاری سهام چرخه‌ای، عدم واگذاری دارایی‌ها و اموال غیرمرتبط با خطوط اصلی کسب وکار، روش‌های غیرمنطقی پیش فروش محصولات، و هزینه‌های زیاد مالی از جمله مواردی است که در کنار بدهی‌های هنگفت مالی،‌ شرکت ایران‌خودرو را به یکی از زیان‌ده‌ترین بنگاه‌های صنعتی و اقتصادی کشور تبدیل می‌کند.

 
ردیف بانک مبدا نام ذینفع واحد سرگروه میزان تسهیلات (ریال)
۱ اقتصاد نوین گروه ایران خودرو

۲۴,۷۶۱,۶۰۷,۸۵۳,۴۱۳

۲ اقتصاد نوین گروه طراحی، مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو ۳۳,۶۳۰,۲۰۸,۰۲۹,۲۴۱
۳ پارسیان گروه شرکت ایران خودرو دیزل ۲۳,۳۰۱,۲۴۲,۶۶۲,۴۰۵
۴ پارسیان گروه ایران خودرو ۷,۲۵۷,۲۷۳,۴۳۶,۴۲۶
۵ تجارت گروه ایران خودرو ۳۴,۲۱۲,۷۶۸,۹۷۴,۷۱۸
۶ کارآفرین گروه ایران خودرو ۴,۹۶۸,۹۴۵,۳۱۶,۲۹۵
۷ کارآفرین ایران خودرو دیزل ۱,۰۲۰,۲۷۴,۰۲۸,۷۱۸
۸ صادرات گروه طراحی مهندسی و تأمین قطعات ایران خودرو ۴۰,۵۰۹,۷۶۱,۳۷۷,۱۵۸
۹ صادرات گروه ایران خودرو ۴۴,۶۸۲,۳۳۰,۰۰۴,۰۳۲
۱۰ شهر گروه ایران خودرو (اعتبارات اسنادی) ۱,۳۶۷,۱۴۹,۹۵۶,۱۷۴
۱۱ ملت گروه ایران خودرو ۵,۵۴۲,۶۶۹,۰۳۷,۹۰۲
۱۲ ملت گروه طراحی مهندسی و تأمین قطعات ایران خودرو ۱,۷۱۷,۸۴۰,۰۰۰,۰۰۴
 مجموع ۲۲۲,۹۷۲,۰۷۰,۶۷۶,۵۰۵

به گزارش بانک مرکزی، ایران خودرو و چند شرکت‌ تابعه‌اش، تسهیلاتی را از بانک‌های اقتصاد نوین، پارسیان، تجارت، کارآفرین، صادرات، شهر و ملت دریافت کرده‌اند. مجموع ارزش این تسهیلات تا پایان سال ۱۴۰۰، به بیش از ۲۲هزار میلیارد تومان رسیده‌است.

 

شرکت ایران‌خودرو به عنوان یکی از مدعیان بازار انحصاری خودرو در داخل کشور، سال‌هاست که حرفی برای گفتن ندارد. فعالیت این شرکت، افزایش روزانه زیان انباشته و انتقاد تند کارشناسان عرصه خودرو در حالی ادامه دارد که سطح نارضایتی عمومی از محصولات ایران‌خودرو نیز روزبه‌روز افزایش می‌یابد. پرسش اصلی این است که منطق دامن‌زدن به این معضلات چیست؟ در طول سال‌های اخیر و در غیبت شرایط رقابتی بین خودروسازان داخلی و خارجی، ادامه حیات ایران‌خودرو، جز برای مدیران بالادستی و میانه این شرکت، چه آورده‌ای برای صنعت و اقتصاد کشور داشته‌است؟

مولف : سینا جهانی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار