کد مطلب: 31548

اژدهای فرسایش، خاک ایران را می‌بلعد

سالانه حدود ۲ ميليارد تن از خاک ایران دچار فرسایش می‌شود. این جدیدترین آماری است که اخیرا توسط كميته محيط زيست مجمع تشخيص مصلحت نظام ارائه شده. خاکی که شکل‌گیری دوباره هر یک سانت آن در ایران ۷ تا ۱۰ قرن زمان نیاز دارد. این یعنی علاوه‌بر مقدار و سرعت

سالانه حدود ۲ ميليارد تن از خاک ایران دچار فرسایش می‌شود. این جدیدترین آماری است که اخیرا توسط كميته محيط زيست مجمع تشخيص مصلحت نظام ارائه شده. خاکی که شکل‌گیری دوباره هر یک سانت آن در ایران ۷ تا ۱۰ قرن زمان نیاز دارد. این یعنی علاوه‌بر مقدار و سرعت بالای فرسایش خاک نسبت به میانگین جهانی، تولید خاک جدید نیز نسبت به این میانگین ۳ تا ۵ قرن طولانی‌تر شده است!

روند کند قانون‌گذاری برای جلوگیری از آسیب بیشتر یکی از مهم‌ترین عوامل بروز این وضعیت است. قانون حفاظت از خاک یکی از آن موارد است که بیش از ۱۲ سال روی میز مجلس خاک خورد و در آخر در تاریخ ۲۰ خرداد پارسال به دولت برای اجرا ابلاغ شد. ابلاغیه‌ای برای اجرای اصل ۱۲۳ قانون اساسی که با عنوان قانون حفاظت از خاک در ۲۶ تبصره و ۲۶ ماده نهایی و لازم‌الاجرا شده است. شاید اگر مراحل این قانون سریع‌تر انجام می‌شد، امروز ایران جایگاه نخست را در فرسایش خاک جهان نداشت.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار