کد مطلب: 66179

حسن محتشم، عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران در گفت‌و‌گو با فراز مطرح کرد

نهضت ملی مسکن، برنامه‌های زیرساختی نیاز دارد نه شعار!

نهضت ملی مسکن، برنامه‌های زیرساختی نیاز دارد نه شعار!

حسن محتشم: نهضت ملی مسکن برنامه‌های زیرساختی نیاز دارد و شعار لازم نسبت به زیرساخت‌ها هماهنگ نیست. واحد‌هایی که تکمیل شده از طرح قبلی است که ۴۰۰ هزار واحد و برای دولت قبل بود.

شعار‌های دولت در حوزه مسکن و ادعا ساخت یک میلیون واحد در سال هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده است و به نظر نمی‌رسد دولت در دوسالا اخیر حتی یک میلیون واحد به بازار عرضه کرده باشد. از سوی دیگر قیمت این خانه‌ها با توجه به تورم روز به روز بالاتر رفته و با هزینه بیشتری ساخته می‌شوند که مسلماً مخاطب نهایی آن‌ها طبقه متوسط رو به پایین نخواهند بود.

 

حسن محتشم

 

«حسن محتشم»، عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران، در رابطه با وضعیت فعلی طرح ملی مسکن به «فراز» گفت: «طرح نهضت ملی مسکن عددی را مطرح کرده که در سال یک میلیون واحد را تحویل دهد. این طرح برنامه‌های زیرساختی نیاز دارد و شعار لازم نسبت به زیرساخت‌ها هماهنگ نیست. حالا بعد از دو سال مجموعه انبوه سازان و افراد حرفه‌ای این عرصه در جریان کامل این طرح قرار گرفته‌اند. دولت می‌خواهد ساخت و ساز کند اما با چه شرایطی؟ دولت با توجه به تورم موجود در جامعه یک قیمت درباره این خانه‌ها تعیین می‌کند که با تورم همراهی ندارد و سازندگان نیز علاقه خود را برای مشارکت از دست می‌دهند چون در این بین ضرر می‌کنند».

 

وی در ادامه در رابطه با توان دولت مبنی بر انجام این پروژه اشاره کرد: «این طرح از شرایط کیفی لازم برخوردار نیست و تعداد واحدی که مدنظر دولت است اصلاً قراردادی برای آن بسته نشده است. از سوی دیگر زمین مورد نیاز این تعداد واحد هم آماده نشده است. این مشکلات برای اجرایی شدن این طرح مطرح است و تا زمانی‌که دولت نتواند این مشکلات را برطرف کند امکان موفقیت و ساخت و تولید یک میلیون واحد در سال امکان‌پذیر نیست. دولت باید یک کارگروه مشخص برای این کار در نظر بگیرد که این کارگروه متشکل از بخش خصوصی و دست اندرکاران دولتی باشد. آن کارگروه باید بررسی کند که راهکار اجرایی این طرح چیست؟ »

 

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران افزود: «نهضت ملی مسکن تا امروز چندان واحد تکمیل شده‌ای نداشته است و واحد‌هایی که تکمیل شده از طرح قبلی است که ۴۰۰ هزار واحد برای دولت قبل بود. تعدادی از آن طرح آماده شده و در حال تحویل است. آن خانه‌ها را هم در قالب نهضت ملی تعریف کرده‌اند اما قرارداد‌های نهضت ملی مسکن تعداد قابل قبولی برای ارائه ندارد».

 

محتشم درباره مخاطبین نهضت ملی مسکن و تأثیر این خانه‌ها بر قیمت بازار گفت: قیمت خانه با وجود تورم موجود از این پایین‌تر نمی‌آید. دولت هم با خلق پول خود را اداره می‌کند و همه چیز گران‌تر می‌شود. دولت اگر قیمت‌ها را در همین سطح نگه دارد مطلوب است. با توجه به وامی که دولت برای خانه‌های نهضت ملی مسکن در نظر گرفته است، دیگر نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم خانه‌ها ارزان‌تر از این ارائه شوند. مهم این است که خانه‌ها گران‌تر تحویل داده نشوند».

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین