کد مطلب: 46497

افزایش درآمدهای غیر نفتی عربستان سعودی در سال ۲۰۲۱

براساس اعلام بانک سرمایه گذاری Jadwa، اقتصاد عربستان سعودی سریعتر از آنچه پیش بینی می شد در سال جاری توسعه می یابد چراکه صنایع غیر نفتی به روند بهبودشان از پاندمی ادامه می دهند.

بانک سرمایه گذاری Jadwa در گزارش تحقیقاتی خود اعلام کرد، تولید ناخالص داخلی GDP عربستان در سال ۲۰۲۱ حدود ۱.۸ درصد رشد می‌کند که نسبت به برآورد قبلی ۱.۳ درصد، اصلاح و بازبینی شده است. رشد غیرنفتی ۳.۵ درصد خواهد بود که توسط بخش خصوصی غیرنفتی کسب خواهد شد که Jadwa افزایش ۴.۴ درصدی در مقایسه با برآورد قبلی ۳.۱ درصد را می بیند. 

 

این بانک سرمایه گذاری گفت: در حالی که این بازگشت شگفت انگیز نیست اما برخی از بخش ها بهتر از آنچه پیش بینی می شد عمل کردند. این بانک سرمایه گذاری بهبود بخش غیرنفتی را به فعالیت هایی از جمله املاک، تولید، عمده فروشی و خرده فروشی و رستوران ها و هتل ها نسبت داده است. 

 

علیرغم رشد کلی تولید ناخالص داخلی، Jadwa پیش بینی می کند که تولید ناخالص داخلی بخش نفت نسبت به سال گذشته بدون تغییر نسبت به چشم انداز قبلی تا ۰.۷ درصد کاهش یابد. 

 

انتظار می رود قیمت نفت در سال جاری میلادی به طور میانگین به ۶۷ دلار در هر بشکه افزایش یابد که منجر به افزایش درآمد نفتی دولت عربستان به میزان ۵۶۸ میلیارد ریال سعودی (معادل ۱۵۱.۴۳ میلیارد دلار) در سال ۲۰۲۱ می شود که از ۵۲۸ میلیارد ریال سعودی (معادل ۱۴۰.۷۶ میلیارد دلار) برآورد قبلی بیشتر است. 

 

این بانک سرمایه گذاری گفت: بدون تغییر در هزینه های دولت، ما شاهد کسری بودجه کلی ۶۷ میلیارد ریال سعودی (معادل ۱۷.۸۶ میلیارد دلاری) خواهیم بود که ۲.۱ درصد از تولید ناخالص داخلی می باشد و ۵۳ درصد کمتر از بودجه وزارت دارایی است.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار