کد مطلب: 48982

او میکرون» ممکن است برای اقتصاد خوب باشد!

سویه «اومیکرون» ویروس کرونا ترس بزرگی را برانگیخته است. با گذشت زمان اما ممکن است برعکس آن را بیابیم: اینکه این خبر خوبی برای اقتصاد است.

دانسته‌های ما د رمورد «اومیکرون» هنوز بسیار اندک است و انتظار برای یادگیری بیشتر منطقی به نظر می‌رسد، اما این احتمال را هم از نظر دور نکنید: تصمیمات تجاری هر روز گرفته می شود و در بسیاری از زمینه‌ها باید این هفته تصمیم گیری شود. بنابراین ارزش آن را دارد که در نظر بگیریم که اومیکرون چگونه ممکن است برای اقتصاد خوب باشد.

 

به نظر می‌رسد سویه دلتای کرونا در آفریقای جنوبی رفته رفته جای خود را به اومیکرون می‌دهد و اکنون سهم دلتا از کل موارد کووید۱۹ در آفریقای جنوبی به شدت کاهش یافته است. از آنجا که یافته‌های نخستین نشان می‌دهد که اومیکرون بسیار قابل انتقال است، می‌تواند جایگزین نوع دلتا در سراسر جهان بشود.

 

خبر خوب اینکه اومیکرون باعث افزایش عفونت‌ها در آفریقای جنوبی شده، اما افزایش قابل ملاحظه‌ای در میزان مرگ و میر در پی نداشته است. این دلیل خوبی است برای ایجاد این خوش‌بینی که این جهش ویروس ممکن است کمتر خطرناک باشد یعنی در حال ارتقا به آن نوع از ویروس‌هایی است که به جای آنکه میزبان خود را بکشند به میزبان اجازه زنده ماندن می دهند. این راهی است که بسیاری از ویروس‌ها در گذشته از راه آن تبدیل به سویه‌های خفیف‌تر شده‌اند.

 

ویروس جهش یافته اومیکرون توانایی بیشتری برای آلوده کردن افرادی که قبلاً در معرض انواع قبلی قرار گرفته بودند دارد. این برای دانشمندان آفریقای جنوبی تعجب آور نیست، زیرا در گذشته میزان عفونت بسیار بالایی را در جمعیت خود مشاهده کرده‌اند. این ویروس در افرادی که هرگز در معرض هیچ نسخه‌ای از کووید۱۹ قرار نگرفته‌اند،  نمی‌تواند پیشروی کند، بنابراین به دنبال پیدا کردن راهی برای آلوده کردن بیماران قبلی است.

 

مدیر عامل شرکت «بایوتک» به تازگی گفته واکسن‌های فعلی احتمالاً  در برابر بیماری‌های شدید ناشی از نوع اومیکرون نیز موثرند و واکسن‌های جدیدی در دست توسعه هستند که به طور خاص اومیکرون را هدف می‌گیرند. 

 

از دیدگاه پیش‌بینی‌های اقتصادی، مدیران تجاری باید پتانسیل صعودی اومیکرون را در نظر بگیرند. اگرچه هنوز خیلی زود است که مطمئن شویم، اما ممکن است متوجه شویم که بیماری در سیطره یک جهش کمتر خطرناک است. اگر این اتفاق بیفتد، بیماری ادامه خواهد داشت، اما با میزان مرگ و میر و بستری‌های کمتر. این دیدگاه قطعی نیست اما شواهد فعلی بدبینانه نیستند.

 

شرکت هایی که به ویژه نسبت به همه گیری کووید حساس هستند، باید سعی کنند تصمیمات بزرگ را به تعویق بیندازند. در هفته های آینده اطلاعات بهتری خواهیم داشت. اما برخی تصمیمات هستند که نمی‌توان آن‌ها را به تعویق انداخت؛ از جمله اینکه اقتصادها از هم‌اکنون باید خود را برای رویارویی با «اومیکرون» آماده کنند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار