کد مطلب: 51282

رشد دو برابری قیمت ماکارونی در بازار

رشد دو برابری قیمت ماکارونی در بازار

برخی گزارش‌های میدانی از افزایش ۱۱۴ درصدی قیمت ماکارونی طی دو ماه گذشته حکایت می‌کنند.

 

از جمله سایت فرارو در این خصوص نوشته است که قیمت ماکارونی در بسته‌های ۵۰۰ گرمی شرکت تک‌ماکارون به حدود ۱۶ هزار تومان رسیده. در حالی که قیمت همین محصول در اسفندماه سال قبل هفت هزار و ۴۰۰ تومان بود.

 

در چند روز گذشته موضوع افزایش قیمت آرد و تاثیر آن بر اقلامی نظیر نان و ماکارونی خبرساز شده بود. ماجرا از این قرار است که نرخ فروش گندم دولتی از کیلویی۲۷۰۰ تومان در سال گذشته به ۱۲ هزار تومان در سال جاری افزایش داشته، یعنی افزایشی حدود ۵ برابر. در پی این افزایش، قیمت آرد نیز جهش داشته و از ۴ هزار تومان به ۱۶ هزار تومان رسیده. 

 

در اواخر فروردین ماه محمدرضا مرتضوی ریس کانون انجمن های صنایع غذایی درباره تاثیر همین مساله بر قیمت ماکارونی گفته بود: اگر تا کنون قیمت ماکارونی افزایش نیافته، به این دلیل است که هنوز شرکت‌ها برای خرید جدید مراجعه نکرده‌اند. به همین دلیل وقفه ١۵ روزه‌ای در تولیدات صنف و صنعت رخ می‌دهد. اکنون با رصد بازار و افزایش قیمت‌ها به نظر می‌رسد شرکت‌های تولیدکننده تاثیر افزایش قیمت آراد بر قیمت محصولات خود را کلید زده‌اند. 

 

چه اینکه محسن امینی عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان ماکارونی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی« ایلنا» با اشاره به ثبات قیمت ماکارونی در ۳ سال گذشته گفته است: شنیده‌ها در سال جاری حاکی از این است که قیمت گندم در سال جاری افزایش چشم‌گیری را تجربه خواهد کرد از این‌رو با افزایش قیمت گندم، قیمت آرد نیز تغییر محسوسی می‌کند. به همین دلیل اعضای انجمن تولیدکنندگان نیز ناچار به افزایش قیمت ماکارونی هستند. 

 

با اینکه گزارش‌های میدانی حکایت از افزایش قیمت ماکارونی در فروشگاه‌ها دارد اما محسن امینی گفته که هنوز قیمت نهایی ماکارونی از سوی سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به ما ابلاغ نشده است؛ چرا که از قرار معلوم این نرخ باید از سوی دولت نیز تصویب شود. با این توصیف معلوم نیست افزایش قیمت ماکارونی در فروشگاه‌ها با چه ضابطه‌ای انجام شده و احتمالا نرخ‌های رسمی تازه چقدر خواهند بود. 

 

اینها همه در حالی است که زمزمه‌های احتمال افزایش دو برابری قیمت نان به دلیل افزایش قیمت آرد نیز در کشور به گوش می‌رسد. هر چند هنوز دولت در این زمینه برنامه خود را دقیقا اعلام نکرده. این موضوع از آنجا اهمیت دارد که ماکارونی و نان از مهمترین اقلام غذایی اقشار کمتربرخوردار جامعه هستند و گرانی آنها می‌تواند تهدید دیگری علیه سفره این اقشار باشد. 

 

نان و ماکارونی هم از سفره فقرا حذف می‌شوند؟

 

این افزایش قیمت ماکرونی شوک دیگری است که پس از گوجه فرنگی و بادمجان به مردم و بازار وارد می شود. روز پنجشنبه همزمان سایت تجارت نیوز نیز گزارش داد که قیمت پوشک بچه هم در بازار با افزایش 33 درصدی نسبت به دو ماه قبل مواجه بوده. فعالان بازار به این سایت گفته‌اند که استفاده از پوشک کاهش یافته و حتی برخیاز خانواده‌ها به روش‌های سنتی روی آورده‌اند. در این شرایط یکی از نگرانی‌های اصلی جامعه این است که روند گرانی قیمت‌ها قرار است طی روزهای آتی به کدام کالاهای دیگر کشیده شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین