کد مطلب: 48465

ارز دیجیتال در اندونزی حرام اعلام شد

شورای ملی علما (MUI)، که بالاترین نهاد علمی اسلامی اندونزی است، ارزهای رمز پایه مانند بیت کوین (BTC) را طبق آنچه قانون اسلام می‌نامید حرام (ممنوع) اعلام کرده است.

 

عصررون نیام شعله، رئیس کمیسیون فتوا MUI، تأیید کرد که این مرجع دینی به دلیل عناصر ادعایی «عدم اطمینان، شرط‌بندی و آسیب»، ارزهای دیجیتال را نمی‌پذیرد.او گفت که ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین باید از دستورالعمل های شرعی به عنوان یک کالا یا دارایی دیجیتال پیروی کنند و قبل از اینکه معاملات کریپتو توسط این کمیسیون تأیید شود، سود شفاف خود را نشان دهند.

 

بیت کوین یکی از موضوعات مورد بحث در جلسه کمیسیون فتوای علما بود. این کمیسیون برای رسیدگی به بزرگترین نگرانی های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و حقوقی اندونزی از دریچه قوانین اسلامی طراحی شده است. در اواخر اکتبر، شعبه جاوا شرقی MIU فتوا (حکم یا تفسیر رسمی در مورد یک نکته از قوانین اسلامی که توسط یک محقق حقوقی واجد شرایط ارائه شده است) صادر کرد و استفاده از ارز دیجیتال را حرام دانست.

 

اگرچه MUI یک سازمان با بودجه دولتی است، تصمیم اخیر آن با هیچ قانونی مطابقت ندارد. طبق برخی منابع، این فتوا می تواند به عنوان منبع «الهام قانونی» مورد استفاده قرار گیرد. بلومبرگ اعلام کرده که آخرین تصمیم MUI لزوماً به این معنی نیست که تمام معاملات ارزهای دیجیتال در اندونزی به حالت تعلیق درمی‌آیند.  با این حال، این شورا می تواند مسلمانان را از ورود به حوزه رمزارزها منع کند و همچنین مؤسسات محلی را به بازنگری در صدور دارایی های رمزنگاری تحت فشار قرار دهد.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار