کد مطلب: 48069

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت:

از مسافران بدون کارت واکسن الکترونیکی هنگام ورود به کشور تست گرفته میشود

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سلامت مسافرانی که از کشورهای مختلف از جمله ترکیه به کشور باز می‌گردنند در صورتیکه دو دز واکسن کرونا تزریق کرده‌اند، بررسی نمی‌شود در غیر اینصورت تست از آنها اخذ خواهد شد.

محمد مهدی گویا روز شنبه اظهار کرد: همه مسافران قبل و پس از بازگشت از سفر خارجی باید کارت واکسن الکترونیکی ارائه دهند در غیر اینصورت از آنها تست «پی سی آر» گرفته می شود. اگر مسافری دو دز واکسن کرونا تزریق نکرده باشد پس از بازگشت به کشور در فرودگاه تست «پی سی آر» از او گرفته می شود و در صورت داشتن علائم مشکوک به کرونا، قرنطینه و تحت درمان قرار می گیرد. همچنین مسافرانی که پس از بازگشت از سفر خارجی پس از چند روز دارای علائم مشکوک به کرونا باشند باید هرچه سریع تر به مرکز درمانی مراجعه کنند.

 

موج ششم کرونا نزدیک است

وی به موج ششم کرونا اشاره کرد و گفت:  مردم اگر دو دز واکسن را نیز تزریق کرده اند، ملزم به استفاده از ماسک، پرهیز از تجمعات و حفظ فاصله اجتماعی هستند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت افزود: به فصل سرما نزدیک تر می شویم و با توجه به اینکه  دانش آموزان به مدرسه و دانشجویان به دانشگاه می روند موارد بیماری کرونا بیشتر می شود و موج ششم این بیماری نزدیک است.

وی ادامه داد: دلتا کرونا، سویه ای بود که چندین برابر قدرت سرایت و بیماری زایی داشت و موج ششم در حالی آغاز می شود که هنوز واکسیناسیون کامل انجام نشده است. 

وی افزود: با وجود افزایش واکسیناسیون طی یک ماه اخیر، اگر این تصور را داشته باشیم که فقط واکسن باعث کنترل کرونا شود، بیراهه رفته ایم و رعایت توصیه های بهداشتی بویژه استفاده از ماسک، شست وشوی مکرر دست ها، پرهیز از  اجتماعات و استفاده از تهویه در محیط های پر اذحام ضروری است.

 بر اساس اعلام وزارت بهداشت، کارت واکسن برای افرادی صادر می شود که دو دز واکسن کرونا را تزریق کرده اند.

رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت ۲۹ مهر ماه از صدور آنی کارت دیجیتال واکسن کرونا به زبان انگلیسی خبر داد.

علی شریفی در این باره گفت: تا قبل از این، ارسال لینک کارت واکسن انگلیسی چند ساعت طول می‌کشید که با راه‌اندازی سرویس برخط استعلام گذرنامه از سوی نیروی انتظامی، از این پس صدور کارت انگلیسی هم مثل کارت فارسی بلافاصله انجام می‌شود.

به گفته وی، امکان صدور کارت واکسن برای اتباع خارج از کشور که در ایران واکسن زده‌اند، فراهم شده است.

شریفی تصریح کرد: اتباع خارج از کشور که در ایران واکسن کرونا تزریق کرده‌اند می‌توانند با مراجعه به سامانه salamat.gov.ir کارت واکسن فارسی و انگلیسی دریافت کنند.

وی ادامه داد: هنگام ثبت‌نام، کافی است به جای کد ملی، کد ۹ رقمی اتباع خارج کشور که از سامانه سیب وزارت بهداشت دریافت شده، ثبت شود.

تا کنون ۵۰ میلیون و ۸۴۳ هزار و ۵۷۸ نفر دُز اول، ۲۹ میلیون و ۵۰۳ هزار و ۷۸۳ نفر دُز دوم و ۵۹ هزار و ۴۲۷ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۸۰ میلیون و ۴۰۶ هزار و ۷۸۸ دُز رسید.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار