کد مطلب: 47842

صادرات چای چه سودی دارد؟

صادرات ۱۰ هزار تن چای با قیمت کمتر از یک دلار!

صادق حسنی مدیر اجرایی سندیکای چای کشور با اشاره به خرید تضمینی برگ چای از سوی دولت، گفت: دولت تمامی برگ سبز چای را از چایکاران خریداری می‌کند و تا به امروز بالای 80 درصد از مطالبات چایکاران را پرداخت کرده اما این قیمت خرید نمی‌تواند جوابگوی تورم فعلی باشد.

مدیر اجرایی سندیکای چای کشور اظهار داشت: در 5 ماه نخست سال جاری حدود 10 هزار تن چای را کیلویی97 سنت یعنی زیر یک دلار صادر کردیم و از سوی دیگر حدود 33 هزار و 437 تن چای از 24 کشور کیلویی 5 دلار وارد کردیم.

حسنی با اعلام این مطلب که موافق صادرات چای نیست، تصریح کرد: اگرهر کیلو چای ایرانی در داخل کشور مصرف شود ما حدود 4 دلار به اقتصاد در شرایط بحران کمک کردیم.

به گفته وی، سال‌های گذشته با تعداد کارخانجات کمتر 70 هزار تن چای تولید می‌کردیم در حالی که امروز با افزایش تعداد کارخانجات تولید به 30 هزار تن هم نمی‌رسد. هم اکنون 50 درصد باغات چای از بین رفتند و تبدیل به ویلا شدند.

وی با تاکید بر اینکه خشکسالی تاثیری در تولید چای نگذاشت، افزود: چایکاران ایرانی در مجموع 25 تا 30 درصد چای مصرفی کشور را تامین می‌کند. حجم قابل توجهی از چای ایرانی صادر می‌شود که اگر روند صادرات را متوقف کنیم باز هم برای 70 درصد نیاز داخلی با کمبود مواجه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه چای‌خیزترین کشورهای دنیا چای ایرانی وارد می‌کنند، گفت: چای ایرانی در بازارهای هند، کنیا، ترکیه و چین بازارهایی را تصاحب کرده است. دیگر کشورهای که چای به آنجا صادر می‌کنیم عبارتند از روسیه، عراق، پاکستان، آلمان، لبنان، قطر، هلند، گرجستان، ترکمنستان، چین، امارات متحده عربی و اوکراین.

وی افزود: ما همچنین از سریلانکا، امارات متحده عربی، ترکیه، چین، کنیا، ویتنام و آلمان چای وارد کردیم؛ به نکته باید توجه کرد که ما از آلمانی چای وارد می‌کنیم که در آن یک باغ چای هم وجود ندارد.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار