|
کد مطلب: 58489
فیلم؛ سدسازی‌های ترکیه ارس را هم از نفس انداخت

کاهش ۳۰ درصدی سهم ایران از منابع آبی ارس!

فیلم؛ سدسازی‌های ترکیه ارس را هم از نفس انداخت

طبق بررسی‌های کمیسیون توسعه پایدار اتاق ایران درباره آثار پروژه آناتولی شرقی بر منابع آبی شمال غرب ایران، سهم ایران از منابع آبی رودخانه ارس ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد و باز هم پای ترکیه در میان است.

ترکیه ده پروژه آبی دارد که معروف ترین آن‌ها ایلیسو، نوزدهمین سدی بود که روی دجله و فرات احداث شد. کارکوت نیز یکی از سدهای احداث شده روی ارس است که با بیش از ۱.۶ میلیارد متر مکعب آبگیری نیز شده است. در نتیجه این پروژه‌های آبی ترکیه، ارس کم‌ رمق به ارمنستان می‌رسد. بعد با عبور از این کشور وارد ایران شود، سپس در آذربایجان به رود کورا می‌پیوندد و در نهایت به دریای خزر که برسد از خروش می‌ایستد.

تلخ آنکه ارمنستان نیز با احداث دو سد بزرگ با ظرفیت ۲۵۰ میلیون متر مکعب و ۹ سد کوچک تا ۱۰۰ میلیون متر مکعب بر مسیر ارس، پیش‌ از ورود این رود به ایران از خروش آن می‌کاهد.

هرچند طبق گزارش دیپلماسی ایرانی، سدهای ارمنستان بیشتر برای کنترل سیلاب احداث شده‌اند اما سدهای غول‌آسای ترکیه نگرانی نسبت به جریان حیات در ارس را افزون کرده اند. تهدید اقتصاد کشاورزی، پوشش گیاهی، شرایط زیست حیوانی و اکوسیستم منطقه، خشک شدن دشت مغان، افزایش ریزگردها و ...تنها بخشی از تبعات بی‌آب شدن ارس، دجله و فرات است.

حجم ویدیو: 16.68M | مدت زمان ویدیو: 00:02:37 دانلود ویدیو

دیدگاه تان را بنویسید