کد مطلب: 53145
مقبره کوروش جای چه کسانی را تنگ کرده است؟

باز هم نقض حریم پاسارگاد...

مقبره کوروش جای چه کسانی را تنگ کرده است؟

حریمِ یک میراث جهانی چون پاسارگاد، یک روز مقصد کارخانه ترشی‌سازی و رُب گوجه‌فرنگی می شود و روز دیگر، گاوداری و پاسگاه و کوه‌بری!

با وجود اینکه انجام هرگونه طرحی درعرصه مجموعه جهانی پاسارگاد ممنوع است و اجرای آن تخلف محسوب می‌شود و به بنیان این مجموعه در شهرستان پاسارگاد فارس آسیب می‌رساند، اما سال‌هاست حریم این مجموعه نقض می‌شود و به دلایل نامعلوم تاکنون، چندان تمرکز و رسیدگی از جانب مسئولان مربوطه متوجه این مجموعه تاریخی نبود. درحالیکه در سراسر دنیا، آثار تاریخی به جا مانده در کشورها، مایه مباهات بوده و برای رسیدگی به آن و همچنین جذب توریست به منظور شناساندن پیشینه خود به جهانیان، میلیاردها دلار هزینه می‌کنند، حریمِ یک میراث جهانی چون پاسارگاد، یک روز مقصد کارخانه ترشی‌سازی و رُب گوجه‌فرنگی می شود و روز دیگر، گاوداری و پاسگاه و کوه‌بری! هنوز مساله هفتاد هزار حلقه چاه مجاز و غیرمجاز کشاورزی سفره‌های آب زیر زمینی در حریم، که تخت جمشید را بلعیده بودند حل نشده بود که حالا از تخت جمشید خبرهای تازه رسیده است!

 

مصائب تخت جمشید بودن!

 

طبق گزارش مهرگان، برپایی جاده سرویس اِختصاصی به بهانه بازسازی یک منبع آب قدیمی در حریم درجه یک و ممنوعه میراث جهانی پارسه (تخت جمشید) و کوه‌بُری‌های گسترده در دامان کوهستان مهر یا همان رَحمت که خود دارای ضابطه‌های میراث فرهنگی است، نابودی و آسیب بخش بزرگی از آثار تاریخی و طبیعی کوه مهر را به دنبال داشته و دست درازی (تجاوز) آشکار به حریم ممنوعه میراث جهانی پارسه به شمار می‌آید که تخلفی روشن است. نکته غم اَنگیز داستان آن‌جا است که مکان ویرانی‌ها و کوه‌بُری‌ها در فاصله اَندک و حساس ۳۰۰ متری عَرصه پارسه و در حریم درجه یک و ممنوعه محوطه جهانی پارسه جای دارد و چنین کارهایی انجام شده است که دارای ضابطه و قانون های حفاظتی ویژه میراث فرهنگی است. از جمله این که، برای پیشگیری از ویرانی آثار زیرسطحی باستانی چند هزار ساله حتا هرگونه پِی کَنی، درختکاری، ساخت و ساز و دخل و تصرف آشکارا و مطلقا ممنوع اعلام شده و روشن نیست که چگونه پایگاه جهانی پارسه که این رخداد تلخ و غیرقابل بازگشت درست در بیخ گوشش انجام شده، بر رَوند کار نظارت داشته و پروانه کار را داده است.

 

حجم ویدیو: 14.60M | مدت زمان ویدیو: 00:02:18 دانلود ویدیو

دیدگاه تان را بنویسید