کد مطلب: 52303

دارو ۲۴۰ درصد گران شد، وعده رییسی ۲۰ روز هم دوام نیاورد!

دارو ۲۴۰ درصد گران شد، وعده رییسی ۲۰ روز هم دوام نیاورد!

۴ تیرماه سال جاری، ابراهیم رییسی در مصاحبه‌ای با لحنی قاطع وعده داده‌بود که قیمت دارو تا حصول اطمینان از توانایی بیمه‌ها در پوشش هزینه‌های شهروندان تغییر نخواهد کرد. امروز اما، تنها ۲۰ روز پس از وعده آقای رییس جمهور، قیمت دارو افزایش بی‌سابقه‌ای داشته و با کمبود بی‌نظیر در بازار مواجه شده‌است.

دارو گران و کمیاب شد. بحرانی که با تحریم‌های افسارگسیخته غرب آغاز شد و حالا دولت ابراهیم رییسی، با حذف بدون برنامه ارز ترجیحی به نظر کار را تمام کرد. شواهد، از افزایش ۲۴۰ درصدی برخی داروها حکایت می‌کند. داروسازی فارابی نیز از افزایش ۱۰۷ درصدی برخی از محصولاتش خبر داده‌است. در حالی که دولت، نرخ افزایش قیمت دارو را ۳۰ درصد اعلام می‌کند. با حذف ارز ترجیحی اما، بسیاری از کارشناسان چنین روزهایی را پیش‌بینی کرده‌بودند. حالا دارو کمیاب شده و طبق پیش‌بینی‌ها کمبود دارو در ماه‌های آینده به ۳۰۰ تا ۴۰۰ قلم می‌رسد. این مختص به داروی خاصی نیست و شامل داروهای ایرانی تا داروهای بیماری‌های خاص و داروهای وارداتی می‌شود.

۴ تیرماه سال جاری، ابراهیم رییسی در مصاحبه‌ای با لحنی قاطع وعده داده‌بود که قیمت دارو تا حصول اطمینان از توانایی بیمه‌ها در پوشش هزینه‌های شهروندان تغییر نخواهد کرد. امروز اما، تنها ۲۰ روز پس از وعده آقای رییس جمهور، قیمت دارو افزایش بی‌سابقه‌ای داشته و با کمبود بی‌نظیر در بازار مواجه شده‌است. بی‌تدبیری سیاست‌گذاران دولت، اول در بازگشت ارز ترجیحی به گمرک، و حالا در افزایش بی‌سابقه قیمت دارو نمود پیدا کرد.

پرسش اینجا است که دولت چطور می‌تواند به این سرعت، از یکی از بزرگترین تصمیماتش عقب‌نشینی کند؟ حذف ارز ترجیحی که یکی از پررنگ‌ترین شعارهای دولت، پیش و پس از انتخابات بود، به قدری غیرعلمی به مرحله اجرا رسید که تبعاتش هر روز بیشتر عیان می‌شود. چنین تصمیمات بی‌پایه‌ای تا چه زمانی معیشت مردم را به خطر خواهد انداخت؟

حجم ویدیو: 16.45M | مدت زمان ویدیو: 00:01:58 دانلود ویدیو
مولف : سینا جهانی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین