کد مطلب: 51953

هدیه تهرانی امروز ۵۰ ساله شد...

او یک ستاره بود!

سیمای سنگی، نگاه یخ زده و در عین حال احساسی عمیق و منحصر بفرد، مشخصه های بازیگری هستند که از همان ابتدا مشخص بود ستاره می شود و احتمالا ستاره می ماند. امروز زادروز هدیه تهرانی ست...

هدیه تهرانی در واقع ستاره دوران اصلاحات بود هرچند نخستین فیلمش یعنی سلطان را در سال پایانی دولت دوم سازندگی بازی کرد؛ با این حال به تدریج توانست شمایل یک جوان مقاوم، معترض، مدرن و تحول‌خواه را نمایندگی کند. در فاصله سال های ۷۶ تا ۸۴ که به گواه بسیاری از کارشناسان سینمایی بهترین دوره سینمای ایران است، فیلم‌های هدیه تهرانی جریان‌ساز، پرفروش و موفق بود. با بهترین و شاخص‌ترین کارگردان‌ها نظیر کیمیایی، تقوایی، فرمان‌آرا، فرهادی، درویش، افخمی  همکاری کرد؛ برای بازی در دو فیلم قرمز و جهارشنبه سوری سیمرغ بلورین گرفت.

 

۵ میلیون تماشاگر در یک سال

 

هدیه تهرانی مشخصا در سینمای تجارتی عنصری کلیدی و یکی از عوامل اصلی گیشه پررونق فیلم‌ها بود و از طرف دیگر در فیلم‌های جریان متفاوت فیلمسازی هم چهره‌ای مؤثر بود. نقطه اوج این حضور مؤثر یک‌بار در انتهای دهه ۷۰ با «شوکران» و بار دیگر در نیمه اول دهه ۸۰ با «چهار شنبه‌سوری» رقم خورد و تهرانی تصویر ملموس زن طبقه متوسط را با مهارت بازآفرینی کرد.‌ «شوکران» در سال ۷۹ پرفروش‌ترین و پرتماشاگرترین فیلم سال لقب گرفت. اثری با بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار مخاطب و فروش ۷۷۰ میلیون تومانی گیشه. در همان سال فیلم «دست‌های آلوده» به کارگردانی سیروس الوند و با بازی زوج ابوالفضل پورعرب و هدیه تهرانی نیز دومین فیلم پرفروش و پرمخاطب سال شد. اثری که ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار مخاطب داشت بیش از ۷۰۰ میلیون تومان فروش را تجربه کرد در واقع تهرانی در یک سال بیش از ۵ میلیون تماشاگر را به سینماها کشاند.

 

ماجرای مشایی و یک نمایشگاه

 

روی کار آمدن دولت نهم و حضور اسفندیار رحیم‌مشایی در راس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، بزرگترین حاشیه عمر این بازیگر را رقم زد. در آذر سال ۱۳۸۸ هدیه تهرانی ۱۹۸ عکس خود را در طبقات مختلف خانه هنرمندان و در نمایشگاه عکس «آبان‌گان» به نمایش گذاشت. این عکس‌ها از ۵۰۰ هزار تا ۸ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده بود. او در جلسه‌ای که با نمایندگان رسانه‌ها در مورد این نمایشگاه داشت با انتقاد سخت خبرنگاران مواجه شد. در حالی که هدیه تهرانی اعلام کرد که برای برگزاری این نمایشگاه ۲۲۰ میلیون تومان از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وام دریافت کرده، سخنگوی این سازمان مبلغ این وام را ۸۰ میلیون و حمید بقایی قائم مقام سازمان آن را  ۱۲۰ میلیون تومان اعلام کرد‌‌. همزمان انتشار عکسی از تهرانی و مشایی که کنار هم در یک سالن اجرای برنامه نشسته‌ بودند، باعث شد شایعه‌های زیادی در مورد ارتباط این دو نفر روی زبان‌ها بیفتد. نمایشگاه برگزار شد، روز اول افتتاحیه حضور مردم برای دیدن هدیه تهرانی رکوردشکست اما در نهایت مشایی قولش را عملی نکرد و هدیه تهرانی ‌ماند و طلبکارها. کار به شکایت و دادگاه و حتی بازداشت موقت هم کشید و حاشیه‌های این اتفاق دامن تهرانی را گرفت.

 

حذف اینستاگرام، فشار یا اختیار؟

 

اخیراً هدیه تهرانی به دلیل فعالیت جدی در مقابله با احداث پتروشیمی میانکاله آماج حملات برخی مسیٔولان امر قرار گرفته بود. از سویی او یکی از امضا کنندگان و فعالان بیانیه زنان سینماگر بر ضد تجاوزو تعرض جنسی بود که در دو ماه گذشته با بحث ها و حواشی مختلفی مواجه شده بود. همچنین بعد از فاجعه متروپل آبادان او یکی از بازیگرانی بود که مصرانه درخواست پیگیری، معرفی و مجازات عاملان این جنایت هولناک را اعلام می‌کرد. احتمالا به دلیل برخی فشار های در سایه تهرانی در آستانه روز تولدش، تنها صفحه اجتماعی خود در اینستاگرام که در آن بیش تر از شمایل یک بازیگر، فعالیت های یک کنشگر اجتماعی و مدنی را می دیدیم، بست.

 

هر چند بیش از بیست سال از درخشش هدیه تهرانی جوان بر پرده سینماها گذشته باشد اما امروز با تهرانی ۵۰ ساله ای مواجهیم که همچنان بارقه‌هایی از ستاره را بروز می‌دهد، هرچند زمانه‌، زمانه ای دیگر باشد و بازگشت به گذشته ناممکن...

حجم ویدیو: 45.11M | مدت زمان ویدیو: 00:06:54 دانلود ویدیو
خبرنگار : بیتا محسنی

دیدگاه تان را بنویسید