کد مطلب: 51770

سارقان سرقت مسلحانه از بانک ملی پس از یک هفته دستگیر شدند

مانی هایست، ورژن ایرانی!

دستبرد به ۲۵۰ صندوق امانت بانک ملی که به عدد ۱۶۸ و در نهایت ۱۶۲ تقلیل پیدا کرد، فارغ از آنکه عوامل آن چه کسانی و با چه اهدافی بوده‌اند، سینمایی ترین سرقت از بانک در تاریخ ایران بود که سیستم بانکی کشور را نیز از سکه اعتماد مردم انداخت؛ مساله ای که تبعات آن در آینده بیشتر روشن خواهد شد‌‌‌...

آنچه پیش از این روی پرده نقره ای شاهد آن بودیم، هفته گذشته در قالب یک سرقت گروهی و مسلحانه آن هم در یکی از پرتردد ترین و امنیتی ترین نقطه تهران نمود پیدا کرد و بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان از اموال مردم به سرقت رفت و البته بعد از یک هفته سارقان دستگیر شدند هرچند ابعاد پنهان این سرقت کماکان مرکز بحث است. بانک ملی شعبه دانشگاه، کد ۸۷، خیابان انقلاب تهران. این بانک با مقرر فرماندهی انتظامی ده دقیقه، با بیت رهبری  ۱۸ دقیقه و با نهاد ریاست جمهوری، فقط ۲۱ دقیقه پیاده فاصله دارد و گشت‌های نیروی انتظامی به طور مداوم در آن منطقه تردد دارند. اینکه به گفته مقام‌های نیروی انتظامی، ۱۳ نفر توانسته‌اند در این منطقه به‌راحتی به پارکینگ و بعد داخل شعبه وارد شوند و طی ۱۴ ساعت کار، سرقت را تکمیل کنند و از محل خارج شوند، موضوعی است که باور کردن آن چندان آسان نیست.

 

جزییات یک سرقت سینمایی

 

هم‌زمانی سرقت از بانک ملی با هک شدن سامانه شهرداری و دوربین‌های شهری، شائبه حمله‌ امنیتی را هم‌ افزایش داد. به گفته نیروی انتظامی، زنگ خطر بانک که روی گوشی رئیس شعبه فعال بود، هشدار ارسال کرد اما رئیس شعبه به دلیل نقص این سیستم که پیش‌تر نیز هشدار غلط صادر کرده بود، به آن توجهی نشان نداد.  جزئیات سرقت از بانک نشان می دهد سارقان زیر و بم بانک را می شناختند. آن ها از معماری و محل تمام تجهیزات بانک با خبر بودند می دانستند سیستم امنیتی آن چگونه است و چطور می توانند آن را از کار بیندازند. آن ها می دانستند در بانک و داخل پارکینگ داخلی راهی وجود داشته که از طریق آن می توانند وارد بانک شوند‌. سارقان می دانستند صندوق امانات بانک کجا هستند و برای دسترسی به آن ها باید چه درها و قفل هایی را باز کنند و برای این کار به چه تجهیزاتی نیاز دارند. بخش هایی از گزارش صدا و سیما که برای تبلیغ و ترویج صندوق امانات بانک تهیه شده بود نشان می دهد در گاوصندوق که سارقان آن را باز کردند چقدر بزرگ و سنگین بود. 

 

مانی هیست ایرانی!

 

این سرقت در ابعادی خاص مانند روابط خانوادگی چند عضو، وجود متخصصان مختلف در باند و یک مغز متفکر که این تیم را بچیند ناخداگاه ذهن را به سمت سریال اسپانیایی money heist(مانی هِیست) سوق می دهد. با این تفاوت که احتمالا پروفسور سرقت بانک ملی همان فرد متواری بود که اعلام شد توسط پلیس اینترپل بازداشت شده است‌. اگر فارغ از مسلحانه بودن این سرقت، عنصر هوش را هم در آن پررنگ قلمداد کنیم ناخداگاه فیلم هایی دیگری نیز به ذهن نزدیک می شود. فیلم هایی که انگار در شکل گیری تفکرِ چنین سرقت هایی بی تاثیر نیستند و جالب آن‌که اکثرا جز پرفروش ترین فیلم های گیشه نیز قرار داشتند. 

دستبرد به ۲۵۰ صندوق امانت بانک ملی که به عدد ۱۶۸ و در نهایت ۱۶۲ تقلیل پیدا کرد، فارغ از آنکه عوامل آن چه کسانی و با چه اهدافی بوده‌اند، سینمایی ترین سرقت از بانک در تاریخ ایران بود که سیستم بانکی کشور را نیز از سکه اعتماد مردم انداخت؛ مساله ای که تبعات آن در آینده بیشتر روشن خواهد شد‌‌‌...

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید