کد مطلب: 50875

گفتگو با «حمید حسینی»

فرصت جنگ‌اوکراین برای صنعت نفت و گاز ایران

حمید حسینی یکی از چهر‌ه‌های شناخته شده حوزه پتروشیمی و از بنیان‌گذاران اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفتی و رییس پیشین این اتحادیه است. با او در مورد فرصت‌هایی که چشم‌انذاز خروج روسیه از بازار پیش‌روی صنعت نفت و گاز ایران قرار می‌دهد به گفتگو نشستیم.

 

  1. جمع بندی عقلای نظام نیز همین است که در مجموع حضور در برجام می تواند به نفع اقتصاد ایران باشد و بهانه را از کشورهای خارجی در رابطه با بحث های هسته ای کشورمان سلب کند
  2. دولت رئیسی تلاش کرد تا بدون احیای برجام به حل مشکلات کشور بپردازد؛ سعی کرد تا با تغییر برخی از مدیران به  اهداف خود دست پیدا کند اما در نهایت دید نمی تواند مشکلات کشور را حل کند و بحث تعامل با دنیا را در پیش گرفت.
  3.  چند گزینه  برای جلوگیری از توقف توافق مطرح است. یک گزینه اینکه بتوانند آتش بسی را برای جنگ اکراین و روسیه به دست آورند. گزینه دیگر این نتیجه گیری حاصل شود که آیا به لحاظ حقوقی نیازی به امضای توافق جدیدی وجود دارد؟ برجام هنوز زنده است.آمریکا پیشتر در کمیسیون مشترک عضویت داشت و ایران نیز می خواهد اجرای تعهدات خود را از سر گیرد. گزینه آخر هم اینکه در نهایت توافق موقتی صورت بگیرد و اجازه ندهند  فاصله ایجاد شده، طولانی تر شود.
  4. نگرانی ما نسبت به اینکه با یک توافق موقت خروج از برجام  برای دولت بعدی آمریکا که احتمالا یک جمهوری خواه است، راحت تر باشد در عمل محلی از اعراب ندارد. یعنی، چه ما توافق برجامی داشته باشیم و چه خارج از برجام در نتیجه هیچ تفاوتی وجود ندارد.
  5. دلیل توافق غرب با ایران افزایش مدت زمان گریز هسته ای کشورمان است. یعنی در مقابل اینکه گریز هسته ای ما در زمان طولانی تری صورت پذیرد او باید یکسری امتیازات را در اختیار ایران قرار دهد.
  6. اگر موضوع برجام حل شود وضعیت فروش نفت ایران، تغییرات اساسی خواهد کرد. ما به راحتی می توانیم به بازار اروپا باز گردیم. نقشه جغرافیای تجارت ما، زمانیکه در حال مراوده با اروپایی ها هستیم بسیار متفاوت با زمانی است که در حال تجارت با کشورهای دیگر هستیم.
  7. اگر ما نتوانیم برجام را احیا کنیم و تحریم های  نفتی روسیه کماکان به قوت خود باقی باشد، ممکن است روسیه جای ایران را در بازار نفت چین بگیرد.
  8. نفت و گاز روسیه قابل تحریم نیست. لذا علی رغم جنگ با اکراین، صادرات گاز از این کشور همچنان به قوت خود باقی است

 

دیدگاه تان را بنویسید