|
کد مطلب: 51310

زیان تولید هر دستگاه تیبا برای سایپا چقدر است؟

زیان تولید هر دستگاه تیبا برای سایپا چقدر است؟

تولید هر دستگاه خودروی تیبا در سال گذشته با حدود ۷۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای شرکت خودرو سازی سایپا همراه بوده، این را مدیرعامل این خودروسازی در یک نشست خبری اعلام کرده. محمد علی تیموری گفته که با افزایش نرخ های حمل و نقل و دستمزد این زیان به ۹۰ میلیون تومان می رسید.

در ماه‌های اخیر تصمیم توقف تولید خودروی تیبا یکی از پرحاشیه‌ترین اخبار حوزه خودروی کشور بوده. مدیرعامل شرکت سایپا از تمرکز بر روی تولید خودروهای شاهین و کوئیک به عنوان جایگزین خودروی تیبا خبر داده. سوال اما این است که آیا تولید دو خودروی یاد شده به مانند تیبا برای خودروسازی سایپا همراه با زیان و ضرر نیست که این شرکت در صدد تقویت تولید آنهاست؟

 

این سوال وقتی جدی تر می‌شود که به سخنان تیرماه سال قبل مدیرکل صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت رجوع کنیم. سهیل معمارباشی روز ۲۰ تیرماه سال قبل در گفت و گو با «ایرنا» از متوسط زیان ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومانی برای تولید هر خودرو در ایران خبر داده بود. این گفته مسئول وقت وزارت صمت بدان معنا بود که زیان دهی تولید در صنعت خودروی کشور مخصوص یک محصول خاص نیست و این پدیده‌ای عمومی محسوب می‌شود. با این توصیف معلوم نیست عدد زیان تولید دو خودروی شاهین و کوئیک چقدر است. خصوصا آنکه کارشناسان صنعت خودرو معتقدند تکنولوژی این محصول تفاوت فاحشی با خودروی تیبا که قرار است به دلیل زیاد ۹۰ میلیونی از چرخه تولید حذف شود، ندارند.

 

موضوع زیان تولید خودروهای داخلی در شرایطی اهمیت دو چندانی پیدا می‌کند که در هفته‌های اخیر بازار خودرو شاهد افزایش مستمر قیمت‌ها بوده. آن هم در حالی که تب مقایسه قیمت خودروهای روز دنیا در خارج کشور با داخل ایران نیز بین مردم داغ شده. خصوصا بعد از مخالفت‌ها علیه آزاد شدن واردات خودرو، اعتراف مدیرعامل سایپا به زیان دهی 90 میلیونی تولید هر دستگاه تیبا این سوال قدیمی را دوباره مطرح می‌کند که سود خودروسازی ملی برای صنعت و اقتصاد ایران چیست؟

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار