کد مطلب: 47206

نقش ربات قاتل در ترور شهید فخری‌زاده

وزن این مسلسل به همراه روبات و لوازم جانبی آن مجموعاً حدود یک تن بود که در قطعاتی کوچک به مرور وارد ایران و مونتاژ شده بود.

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی اختصاصی به‌نقل از مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی نوشت که ترور محسن فخری‌زاده با استفاده ازیک مسلسل که از هزاران کیلومتر آن سوتر کنترل می‌شد صورت گرفت.

 

در گزارش نیویورک‌تایمز از این رویداد به عنوان نخستین آزمایش میدانی سلاحی که «احتمالا دنیای امنیتی و جاسوسی را دگرگونمی‌کند» یاد شده است.

 

این روزنامه به‌نقل از یک مقام اطلاعاتی به جزییاتی فنی از «روبات قاتل» با مسلسلی که از هزاران کیلومتر آن سوتر و «در محلینامعلوم» کنترل می‌شد اشاره کرده است. به گفته این مقام اطلاعاتی، مسلسل ماهواره ای مجهز به هوش مصنوعی و چشم چند دوربینه بود، این روزنامه به نقل از یک مقام اطلاعاتی نوشت که این مسلسل مدل خاصی از مسلسل بلژیکی «آف. آن مک» بود که به یک دستگاهروباتیک پیشرفته متصل بود و این سامانه شبیه بک الا سنتیتل ۲۰» ، تولید اسکرییانو، بود.

 

به نوشته نیویورک‌تایمز وزن این مسلسل به همراه روبات و لوازم جانبی آن مجموعاً حدود یک تن بود که در قطعاتی کوچک به مرور وارد ایران و مونتاژ شده بود.

 

به نوشته نیویورک‌تایمز، موضوع مسلسل ماهواره‌ای در روزهای پس از ترور مطرح شد اما عده‌ای در ایران و همچنین برخی تحلیلگران خارجی آن را مورد تمسخر قرار دادند. این روزنامه نوشته است: «اما این بار واقعا یک روبات قاتل وجود داشت».

 

به گزارش نیویورک‌تایمز، در روز ترور فخری‌زاده یک خودروی مجهز به دوربین در ۱۵۰ متری محل پارک شده بوده تا حرکت او را گزارش کند؛ براساس این گزارش، یکی از مشکلات تکان خوردن مسلسل پس از شلیک و تاخیر در ارسال داده‌ها به ماهواره بوده اما هوش مصنوعی دستگاه طوری تنظیم شده بود تا تأخیر، لرزش و سرعت خودرو را جبران کند.

 

نیویورک تایمز عملیات ترور فخر‌ زاده را نخستین آزمایش میدانی یک تک تیرانداز ماهواره‌ای و مجهز به هوش مصنوعی و چشم چنددوربینه خوانده است که احتمالا «دنیای امنیتی و جاسوسی» را دگرگون خواهد کرد.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار