کد مطلب: 48265

کریپتو اسکوئید گیم به صفر دلار سقوط کرد

پول را برداشتند و فرار کردند!

تازه خبر اینکه یک ارز دیجیتال که از سریال بازی مرکب Squid Game الهام گرفته شده است، حالا تنها یک روز پس از افزایش بیش از ۴۵ هزار درصدی خود، به ناگاه تمام ارزشش را از دست داده است. ارز دیجیتال Squid که براساس نمایش موفق نتفلیکس ساخته شده است، روز دوشنبه پس از آنکه گزارش شد ممکن است ادعاهای پشت آن تنها کلاه‌برداری باشند، به صفر دلار تنزل پیدا کرد.

ارزش رمز‌ارز اسکوئید در روز یکشنبه و در اوج خود تا ۲هزار و هشتصد و پنجاه و شش دلار (معادل دو هزار و نود پوند) نیز افزایش پیدا کرده بود. این ارز دیجیتال تنها در عرض یک هفته پس از راه‌اندازی انقدر رشد کرده بود. اما کسانی که در توکن اسکوئید سرمایه‌گذاری کردند حالا میلیون‌ها دلار از کف داده‌اند. ارزش فعلی این رمز‌ارز براساس کوین مارکت کپ (وب‌سایت ردیابی قیمت ارزهای دیجیتال) حالا ۰.۰۰۳۲۲ دلار (۰.۰۰۲۳۵۶ پوند) است.

 

حساب‌های رسانه‌های اجتماعی این ارز دیجیتال، از جمله حساب توئیتر، حالا به ناگاه ناپدید شده‌اند. این غول رسانه‌های اجتماعی پیش‌تر اعلام کرده بود که به دلیل «فعالیت مشکوک» حساب Squid، آن را به صورت موقت محدود کرده است. همین‌طور که وب‌سایت این ارز دیجیتال و وایت‌پیپر که جزئیات آن را نشان می‌دادند نیز حالا ناپدید شده‌اند.

 

پیش از این چند تن از سرمایه‌گذاران از اشتباهات دستوری موجود در وایت‌پیپر شکایت کرده بودند. همین‌ها خود علائم اولیه‌ای بود که نشان می‌داد یک جای کارشان می‌لنگد. ناظران پس از سقوط ارزش اسکوئید به توئیتر ریختند و صحت این موضوع را به شدت مورد انتقاد قرار دادند.امین گان سرر، مدیر اجرایی و مؤسس پلتفرم صنعت بلاک‌چین آوا لبز گفت: «افت ۹۹.۹۹ درصدی توکن اسکوئید گیم! بچه‌ها مگر انتظار دیگری داشتید؟» او ادامه داد: «می‌خواهم بگویم که این ارز دیجیتال هیچ چیزی پشتش نداشت. جز نامش که از یک نمایش محبوب عاریه گرفته بود.»

 

ویدئویی در توئیتر نمایش داده شد که در آن مردی داشت ارزش ارز را درست در لحظه‌ی سقوطش رصد می‌کرد. فریاد این مرد در ویدیو شنیده می‌شود که می‌گوید: «به صفر رسید.» براساس گزارش Gizmodo، پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند که سازندگان اسکوئید احتمالاً پس از سقوط آن، با ۲.۱ میلیون دلار (۱.۵ میلیون پوند) از صحنه گریخته باشند.

 

توکن اسکوئید یکی از پر‌بیننده‎‌ترین ارزهای دیجیتال جدید بود. این توکن به عنوان بخشی از یک پروژه معرفی شد که در آن افراد می‌توانستند برای شرکت در بازی‌های آنلاین توکن خریداری کنند و از قِبَل آنها باز به توکن‌های بیشتری رسیده و در نهایت آنها را با سایر ارزهای دیجیتال یا پول فیات مبادله کنند. قرار بعدی این بود که آن را در بازی آنلاینی که انتظارش می‌رفت، مورد استفاده قرار دهند (آن هم بر مبنای برنامه‌ای که قرار بوده در همین ماه راه‌اندازی شود).

 

پول را بردار و برو! (فیلم)

 

در وال‌پیپر این ارز دیجیتال آمده است: «هر چه تعداد افراد بیشتر شود، استخر پاداش بزرگ‌تر می‌شود. ۱۰ درصد هزینه ورودی به کیف پول توسعه‌دهندگان واریز می‌شود و ۹۰ درصد باقی به استخر پاداشِ آخرین برنده بازی سر‌ریز می‌کند.»

 

پینوشت مترجم: در پایان اضافه می‌کنم که بازی Squid Game به یکی از پر‌بیننده‌ترین نمایش‌ها در طول تاریخ تبدیل شده. و آنطور که نتفلیکس می‌گوید «بیش از ۱۱۱ میلیون نفر» در طول تقریباً ۴ هفته «از آغاز عرضه این نمایش تا دوازدهم اکتبر» آن را تماشا کرده‌اند.

 

#روزنامه اینترنتی فراز   #سایت فراز

مترجم : مونس نظری

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار