کد مطلب: 47707

افشای هزاران سند از فرار مالیاتی رهبران جهان در اسناد پاندورا

به تازگی گروهی از روزنامه‌نگاران تحقیقی، اسنادی را منتشر کرده‌اند که حاکی از فرار مالیاتی گسترده رهبران جهان و سیاستمداران مختلف است.

به گزارش فرانس۲۴ این اسناد که به اوراق یا اسناد پاندورا معروف شده‌اند فاش می‌کنند که چندین نفر از رهبران جهان از جمله ملک عبدالله پادشاه اردن، الهام علی‌اف رییس جمهور جمهوری آذربایجان و نخست وزیر چک، برای در امان ماندن از مالیات و حسابرسی‌، اموال خود را در کدام نقاط از جهان مخفی کرده‌اند. این افشاگری شامل انبوهی از اسناد لو رفته درباره ثروت‌اندوزی و فرار مالیاتی صدها شخصیت سیاسی و سلبریتی‌های جهان است.

یک گروه روزنامه‌نگاری به نام کنسرسیوم بین‌المللی خبرنگاران پژوهشگر که شامل ۶۰۰ نفر است این اسناد را منتشر کرده که شامل فرار مالیاتی ۳۵ رهبر کنونی و سابق جهان است. این اسناد گوشه‌هایی از قراردادهای محرمانه، فرار مالیاتی و ثروت پنهان بیش از ۳۳۰ سیاستمدار و مقام سیاسی کنونی یا قبلی جهان از ۹۱ کشور را برملا می‌کنند.

عبدالله دوم، پادشاه اردن یکی از کسانی است که نامش در این اسناد آمده و متهم شده که از طریق شرکت‌های صوری دست‌کم ۱۴ ملک گران‌قیمت در ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و کشورهای دیگر خریده است. در کنار برخی سران کنونی کشورهایی مانند اوکراین، اکوادور و کنیا نام تونی‌بلر، نخست‌وزیر سابق بریتانیا و همسرش نیز در اسناد پاندورا دیده می‌شود. این اسناد نشان می‌دهد که رهبران جهان چگونه با استفاده از شرکت‌های صوری و جعلی موسوم به آف‌شور، از مالیات دادن و افشا شدن دارایی‌های خود فرار می‌کنند.

حجم اسناد افشا شده بیش از سه ترابایت است که حتی از حجم اسناد پاناما نیز بیشتر است.

منبع: شفقنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار