کد مطلب: 47649

روسیه: پیمانهای تحت رهبری آمریکا، تعامل را از بین می برد

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که پیمان آکوس و نیز ائتلاف کواد بین ژاپن، آمریکا، استرالیا و هند، چارچوب همکاری ها در منطقه آسیا و اقیانوس آرام را از بین می برد.

لاوروف روز شنبه در نشست شورای سیاست گذاری خارجی و دفاعی روسیه گفت: یکی از رایج ترین گرایش ها، استراتژی اقیانوس های هند و آرام است که آمریکا مبتکر آن است و برای تحقق آن پیمان «آکوس» و ائتلاف «کواد» بوجود آمده است. 

وی افزود: همه این اقدامات باعث از بین رفتن چارچوب های همکاری در منطقه آسیا و اقیانوس آرام شده که در یک دهه اخیر تحت نظارت انجمن ملل جنوب شرقی آسیا (Asean) شکل گرفته بود.

وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: استراتژی جدید اقیانوس هند و آرام در چارچوب آکوس برای ازبین بردن سیستمی اجرا می شود که بر تفکیک ناپذیر بودن امنیت کشورهای منطقه تکیه داشت و هدف این ائتلاف (آکوس) بازداشتن چین اعلام شده است. 

اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا ۱۵ سپتامبر به همراه بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و جو بایدن رییس جمهوری ایالات متحده مشارکت جدید امنیتی نظامی سه جانبه آکوس را اعلام کردند که از منافع مشترک طرفین در منطقه هند و اقیانوس آرام محافظت می کند.

براساس مشارکت جدید، بریتانیا و ایالات متحده متعهد شدند که نیروی دریایی استرالیا را به فناوری زیر دریایی های هسته ای مجهز کنند. استرالیا با پیوستن به همکاری نظامی با آمریکا و انگلیس، قرارداد ۶۶ میلیارد دلاری خود با فرانسه را به نفع پیمان آکوس کنار گذاشت و این باعث خشم پاریس شد، که طبق این قرارداد قرار بود ۱۲ زیردریایی معمولی به استرالیا عرضه کند.

ائتلاف «کواد» (Quad) شامل ژاپن، آمریکا، استرالیا و هند نیز به رهبری واشنگتن به دنبال رویکردی متحد در قبال چالش های مشترک در منطقه اقیانوس های هند و آرام است.

لاوروف در ادامه گفت که جالب خواهد بود که آمریکا چه کشورهایی را در فهرست دعوت شدگان به اجلاس حامی دمکراسی خواهد گنجاند که قرار است در ماه دسامبر سال ۲۰۲۱ برگزار شود. 

 وزیر خارجه روسیه این را نیز گفت که روسیه برخلاف آمریکا اصول ایدئولوژیکی لازم الاجرا ندارد. 

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار