کد مطلب: 47614

ترکیه: همانند روسیه و آمریکا حق حضور در سوریه را داریم

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه روز جمعه در مصاحبه‌ای گفت که این کشور همانند روسیه و آمریکا، حق حضور در سوریه را دارد.

«ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه روز جمعه گفت اگر روسیه و آمریکا حق ورود به سوریه را دارند پس ترکیه نیز چنین حقی را برای خود دارد.

وی که با نشریه اشپیگل آلمان مصاحبه می‌کرد، گفت در سال‌های 2015، 2016 و 2017 پیشنهاد ایجاد منطقه امن در سوریه را مطرح کردیم و اگر در آن تاریخ منطقه پرواز ممنوع اعلام می‌شد این تعداد از سوری‌ها مجبور به ترک سوریه نمیشدند اما این فرصت از دست رفت.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه اضافه کرد که برخی از دوستان اروپایی از ترکیه به دلیل استقرار نیرو در سوریه انتقاد می‌کنند اما ما باید مردمی که در مناطق تحت سیطره ما بودند را باقی می‌گذاشتیم و این 2.5 میلیون نفر به دلیل حضور نظامیان ترکیه ادلب را ترک نکردند.

وی ادامه داد که دوستان کشورش در غرب به گونه‌ای رفتار می‌کنند که ترکیه نیرویی اشغالگر در سوریه است.

کالین مدعی شد که آنکارا هیچگونه طمعی به اراضی سوریه نداشته اما مجبور شده که چنین گامی را در راستای امنیت خود و امنیت سوری‌ها در منطقه اتخاذ کند.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت که به جای تشکر از آنکارا، تحت تحریم قرار گرفتیم چون به حضور تروریست‌های پ‌ک‌ک در منطقه آسیب رساندیم.

دمشق بارها اعلام کرده است که حضور آمریکا و ترکیه در سوریه اشغالگرانه بوده و تاکید کرده است که این دو کشور باید خاک سوریه را ترک کنند.

روسیه نیز به دعوت دمشق برای مبارزه با تروریسم و گروه‌های مسلح در سوریه حضور دارد و مسکو طی سال‌های اخیر کمک‌های زیادی به دمشق در راستای مبارزه با تروریسم انجام داده است.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار