کد مطلب: 47601

زمین لرزه "۵.۲ و ۴.۵" ریشتری در بندر گناوه

ساعت ۴:۳۰ دقیقه بامداد زلزله‌ای با قدرت ۴.۵ ریشتر و ساعت ۶:۳۰ دقیقه نیز زلزله‌ای با قدرت ۵.۲ ریشتر بندر گناوه را لرزاند.

دو زمین لرزه به بزرگی 5.2 ریشتر و 4.5 ریشتر‌ حوالی بندر گناوه در استان بوشهر را لرزاند که  براساس گزارش خبرنگار تسنیم، شدت زلزله‌ها به گونه‌ای بود که باعث وحشت اهالی شد و مردم تا صبح در حیاط منازل به سر بردند.

زمین لرزه  که در شهرهای نزدیک گناوه شامل بندرریگ و بندرامام حسن نیز احساس شد  ، ساختمان‌ها  و در و پنجره‌ها را در شهر گناوه و روستاهای نزدیک به کانون آن به شدت تکان داد.

موقعیت این زمین لرزه که براساس اعلام  مرکز زلزله نگاری دانشگاه تهران نزدیک  روستای تاجملکی و اسلام آباد و شول بخش مرکزی گناوه ثبت شده  است نشان می‌دهد مکان آن در همان محل زلزله 5.9 ریشتری  29 فروردین امسال بوده است.

براساس گزارش‌های واصله از منابع محلی ، بخش‌هایی از کوه‌های گمارون نزدیک به روستاهای محل کانون زلزله ریزش کرده است.

فرماندار: خسارتی گزارش نشد

  فرماندار گناوه با اشاره به وقوع زلزله 5.2 ریشتر بامداد امروز گفت: این زمین‌لرزه سبب وحشت مردم، مصدومیت تعدادی از مردم در روستاها و ترک خوردگی دیوار برخی منازل روستایی بخش مرکزی گناوه شد.

غلامرضا مهرجو با اشاره به وقوع 2 زمین لرزه در شهرستان گناوه اظهار داشت: نخستین زلزله به بزرگی 5.2 ریشتر ساعت 4:45 دقیقه بامداد در عمق 10 کیلومتری زمین در روستاهای بخش مرکزی گناوه ثبت شد.

وی با بیان اینکه زمین لرزه دوم بندر گناوه به بزرگی 4.5 ریشتر ساعت 6:03 دقیقه صبح امروز ثبت شد افزود: این زلزله در روستاهای بخش مرکزی به وقوع پیوست و روستاهای بهمنیاری، کلر، شول، گُماران، اسلام‌آباد، تاج مَلِکی و بهمنیاری از توابع بخش مرکزی گناوه را به لرزه در آورد.

فرماندار گناوه با اشاره به اعزام تیم‌های امدادی و ارزیاب به مناطق زلزله‌زده تصریح کرد: با بررسی‌های اولیه و ارزیابی‌ها به برخی از منازل مسکونی روستاهای یاد شده بیشتر خسارات وارد شد و دیوارهای این واحدهای مسکونی ترک خوردگی مشاهده شده است.

مهرجو با اشاره به اینکه این زلزله چند نفر مصدوم در پی داشت بیان کرد: زمین‌لرزه 5.2 و 4.5 ریشتر بخش مرکزی گناوه منجر به مصدوم شدن چند نفر شد که به‌صورت سرپایی درمان شدند و تاکنون 4 مورد مصدومیت در روستای شول گزارش شده است.

وی از اعزام اعضا تیم‌های بحران از جمله هلال احمر، اورژانس، فوریت‌های پزشکی، دهیاران و بخشداران به محل زلزله خبر داد و گفت: تیم‌های اعزامی در حال بررسی وضعیت روستاها و مشکلات آنان هستند و تیم‌های امدادی و ارزیاب در روستاهای زلزله‌زده حضور دارند.

اعزام تیم‌های امدادی به منطقه

عبدالعلی صیادی رئیس جمعیت هلال احمر گناوه ‌گفت: در پی زلزله 5.2 ریشتری  9 مهر ماه 1400 در شهرستان گناوه تیم‌های عملیاتی جمعیت هلال احمر  در حالت آماده باش قرار گرفتند.

وی افزود:باتوجه به ارزیابی‌های صورت گرفته تا این لحظه خوشبختانه زلزله خسارت جانی در بر نداشته و خسارت مالی هم گزارش نشده است.

گزارش مقدماتی زمین‌لرزه

  بزرگی: 5.2
 محل وقوع: استان بوشهر - حوالی بندر گناوه
 تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: 1400/07/09 04:45:21
طول جغرافیایی: 50.49
عرض جغرافیایی: 29.75
عمق زمین‌لرزه: 10 کیلومتر

 نزدیک‌ترین شهرها:
19 کیلومتری بندر گناوه (بوشهر)
24 کیلومتری امام حسن (بوشهر)
32 کیلومتری بندر ریگ (بوشهر)
     
 نزدیکترین مراکز استان:
96 کیلومتری بوشهر
147 کیلومتری یاسوج

گزارش مقدماتی زمین‌لرزه

  بزرگی: 4.5
 محل وقوع: استان بوشهر - حوالی بندر گناوه
 تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: 1400/07/09 06:03:22
طول جغرافیایی: 50.58
عرض جغرافیایی: 29.81
عمق زمین‌لرزه: 10 کیلومتر

 نزدیک‌ترین شهرها:
26 کیلومتری بندر گناوه (بوشهر)
31 کیلومتری امام حسن (بوشهر)
36 کیلومتری بندر ریگ (بوشهر)
     
 نزدیکترین مراکز استان:
100 کیلومتری بوشهر
137 کیلومتری یاسوج

منبع: تسنیم

 
 
 
 
 
 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار