کد مطلب: 47374

وزرای خارجه ایران و مجارستان به توسعه روابط اقتصادی دوکشور تاکید کردند

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و مجارستان در دیدار با یکدیگر بر گسترس روابط اقتصادی تاکید کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در آخرین دیدار های دو جانبه شامگاه چهارشنبه، با پیتر سیارتو وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان دیدار کرده و در خصوص روابط دوجانبه به ویژه روابط اقتصادی و همکاری های آموزشی و رفع مسائل مربوط به آن‌ و همچنین آخرین تحولات افغانستان با یکدیگر گفتگو و تبادل نظر کردند.  

حسین امیرعبداللهیان تلاش برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی را از اولویت‌های اصلی روابط  تهران بوداپست برشمرد و در این چارچوب پیشنهاد برگزاری کمیسیون ‌مشترک در اولین فرصت و تهیه نقشه راه روابط را ارائه داد. وی با اشاره به اینکه برخی توافقات قبلی با سرعتی که پیش بینی میشد جلو نرفته است بر ضرورت تلاش ها  برای برطرف کردن مشکلات تاکید کرد.
 وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه بیش از چهار هزار دانشجو در مجارستان مشغول به تحصیل بوده و تقریبا معادل همین تعداد دانش آموخته دانشگاه از کشور مجارستان وجود دارند، آن را مبنایی برای تعمیق روابط بین دو ملت بر شمرد.  
وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان نیز در این دیدار ابتدا  با اشاره به سفر سال ۱۳۹۴ خود به تهران و توافقات در این سفر اعلام آمادگی کرد کمیسیون مشترک اقتصادی را در سفر آتی به تهران برگزار کند.  
پیتر سیارتو ضمن تاکید بر  اراده بوداپست بر گسترش همه جانبه روابط اقتصادی و تجاری، اظهار داشت: تحریم های آمریکا مشکلاتی را ایجاد کرده اما در همین مدت تلاش داشته ایم تا روابط اقتصادی مجددا تقویت گردد.
وی با اشاره به اینکه دانشجویان ایرانی از بهترین دانشجویان خارجی در مجارستان هستند،  آمادگی خود را برای گسترش همکاری های آموزشی  اعلام کرد.

 مجارستان برای هدیه ۱۰۰ هزار واکسن سینوفارم اعلام آمادگی کرد که بنابر پیشنهاد امیرعبداللهیان توافق شد این بسته هدیه به واکسیناسیون پناهجویان افغانستانی داخل ایران اختصاص باید.

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار