کد مطلب: 47311

بهای سهام در جهان به دلیل بحران مالی یک شرکت عظیم چینی سقوط کرد

بحران مالی یک شرکت بزرگ چینی به نام «اورگرند» که در زمینه املاک فعالیت دارد، بهای سهام در بسیاری از کشورهای جهان را با سقوط مواجه کرده است.

 بهای سهام در بازارهای بورس در سراسر جهان افت کرده است زیرا سرمایه گذاران نگرانند که تاثیرات بحران مالی این شرکت بزرگ املاک چین به بخش های دیگر سرایت کند.

شاخص میانگین صنعتی داو جونز نیویورک روز گذشته /دوشنبه/ برای مدت اندکی بیش از ۹۷۰ واحد افت کرد. این بزرگترین کاهش در معاملات یک روز در سال جاری است.

این شاخص کلیدی روز را در سطح ۳۳ هزار و ۹۷۰ واحد به پایان برد که نسبت به پایان معاملات روز جمعه ۶۱۴ واحد یا حدود ۱.۸ درصد کمتر بود.

سهام بازار بورس آمریکا در پی نگرانی از اورگراند چین بزرگترین رکود را در ۴ ماه گذشته تجربه کرده است.

دست اندرکاران بازار می گویند سرمایه گذاران نگران احتمال گسترش مشکلات گروه مالی اِورگرند به سایر سهام از طریق اوراق قرضه دلاری آن هستند.

بهای سهام در بازارهای بورس اروپا نیز سقوط کرد زیرا بسیاری از سرمایه گذاران به فروش دارایی های پرخطر خود روی آوردند.

بازار بورس فرانکفورت شاهد یک افت حدود۲.۴ درصدی بود.

شاخص نیککی ژاپن از ۲۲۵ سهم برگزیده بازار توکیو بلافاصله پس از آغاز معاملات صبح سه شنبه بیش از ۶۰۰ واحد سقوط کرد.

این شاخص کلیدی جلسه صبح را در سطح ۲۹۸۹۸ واحد به پایان برد که در مقایسه با معاملات روز جمعه ۶۰۱ واحد کمتر بود.

گزارش ها حاکی است علاوه بر مشکلات گروه مالی اورگرند،  چندین نگرانی دیگر نیز در زیر سطح عمدتا آرام بازار سهام کمین کرده اند. علاوه بر این که فدرال رزرو احتمالاً اعلام می کند که حمایت خود از اقتصاد را کنار می گذارد، کنگره آمریکا نیز ممکن است به خزانه داری ایالات متحده اجازه بدهد پول بیشتری قرض دهد. همه گیری کووید -۱۹ نیز همچنان بر این شرایط افزوده است.

کاهش نقدینگی گروه چاینا اورگرند (China Evergrande) باعث نگرانی دیگر توسعه دهندگان شده که ممکن است فشار ناشی از افزایش هزینه های استقراض را احساس کنند، زیرا وام دهندگان نسبت به اقشار ضعیف وام گیرنده محتاط تر عمل می کنند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار