کد مطلب: 47294

بایدن در روزهای آینده با مکرون گفت و گو می‌کند

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در میانه تنش دیپلماتیک فرانسه و آمریکا بر سر توافق آکوس اعلام کرد که جو بایدن رییس جمهوری آمریکا در روزهای آینده با امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود گفت و گو می‌کند.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، ساکی روز دوشنبه در بیانیه‌ای افزود: آنچه انتظار دارم این است که رییس جمهوری بر تعهد آمریکا نسبت به همکاری با یکی از قدیمی ترین و نزدیک ترین شرکایمان درباره چالش‌های پیش روی جامعه جهانی تاکید می‌کند.

وی همچنین گفت که کاخ سفید همچنان در حال کار بر روی برنامه زمانی تماس تلفنی بایدن با مکرون است.

این درحالی است که فرانسه در واکنش به اعلام همکاری اخیر بین انگلیس، استرالیا و آمریکا سفیر خود از واشنگتن را فراخواند.

دولت فرانسه اعلام کرد که بخاطر خروج استرالیا از توافق دفاعی چندین میلیارد دلاری و توافق جدید با آمریکا و انگلیس برای تهیه زیردریایی‌های هسته‌ای، احساس خیانت کرده است.

امضای پیمان دفاعی جدید بین انگلیس، آمریکا و استرالیا که ظاهرا صف آرایی دربرابر چین محسوب می شود، این پیام را به اتحادیه اروپا هم ارسال می‌کند که با رقیب تازه‌ای، یعنی جهان انگلیسی زبان روبه رو است. از سوی دیگر چین این حرکت آمریکا و انگلیس را به عنوان مقدمه ای برای دخالت نظامی و ایجاد بی ثباتی در منطقه جنوب شرقی آسیا و اقیانوس آرام برآورد کرده و در اظهار نظر رسمی از این کشورها خواسته است ذهنیت جنگ سردی را کنار بگذارند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار