کد مطلب: 47227

خطیب‌زاده: فروش نفت ایران بر اساس درخواست تجار لبنانی انجام شد

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران متعهد به همکاری و کمک به دوستان و دولت‌های دوست خودش بوده و آنچه در خصوص این تجارت انجام شده درخواست تجار لبنانی بوده و فروشی صورت گرفته و اینکه من در خصوص مسائل داخلی لبنان اظهارنظر کنم، چنین قصدی ندارم اما این لطمینان را هم می‌دهم که اگر کشور لبنان هم بخواهد برای رفع مشکلاتش از ایران سوخت بخرد، مشکلی نداریم و ثبات لبنان برای ما از هر چیزی مهم‌تر است.

سعید خطیب‌زاده در نشست خبری صبح امروز خود ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس در آستانه هفته دفاع مقدس و روز شعر و ادب پارسی و پس از ارائه گاهشمار دستگاه دیپلماسی در هفته گذشته در پاسخ به سوالی در خصوص رایزنی در خصوص تحولات افغانستان در حاشیه اجلاس شانگهای گفت: آنچه که در شانگهای و در حاشیه این اجلاس اتفاق افتاد، در بیانیه چهار کشور بازتاب داشته و البته در همه ملاقات‌های دوجانبه مساله افغانستان بازتاب داشته و بر موضوع تشکیل دولت فراگیر، افغانستان عاری از تروریست و امن برای همسایگان و اینکه خواست و اراده مردم این کشور در آینده محقق شود و دخالت خارجی قابل قبول نیست، در این نشست‌ها مورد تاکید قرار گرفت. 

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا در خصوص اظهارات اخیر نخست وزیر لبنان مبنی بر نقض حاکمیت این کشور توسط جمهوری اسلامی ایران با توجه به ارسال نفتکش‌های کشورمان به این کشور گفت: ایران متعهد به همکاری و کمک به دوستان و دولت‌های دوست خودش بوده و آنچه در خصوص این تجارت انجام شده درخواست تجار لبنانی بوده و فروشی صورت گرفته و اینکه من در خصوص مسائل داخلی لبنان اظهارنظر کنم، چنین قصدی ندارم اما این لطمینان را هم می‌دهم که اگر کشور لبنان هم بخواهد برای رفع مشکلاتش از ایران سوخت بخرد، مشکلی نداریم و ثبات لبنان برای ما از هر چیزی مهم‌تر است.  

خطیب زاده در پاسخ به این سوال که رئیس هیات مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین چه کسی خواهد بود و اینکه آیا عدم پیوستن ایران به FATF مانعی در برابر همکاری ایران با سازمان همکاری شانگهای ایجاد نخواهد کرد، گفت: آنچه که در خصوص تائید نهایی عضوت ایران گفته شد آغاز یک پروسه یک الی یک سال و نیم است که باید کلیه اسناد این سازمان در مجلس مورد تائید قرار بگیرد اینکه چه موانعی برای همکاری وجود دارد را بعدا خواهیم گفت. البته سازمان همکاری شانگهای یک سازمان چند بعدی است و ظرفیت های مختلفی برای استفاده دارد. این سازمان و ایران می توانند از ظرفیت های متقابل یکدیگر استفاده کنند و حضور ایران در سازمان همکاری شانگهای باعث قوی تر شدن این سازمان خواهد شد. توجه به این نکته هم مهم است که عضویت ایران پایان عملی پروژه انزوای ایران بود. در خصوص FATF این موضوع را تقاضا دارم در بستر خودش پیش برود.

وی افزود: در خصوص ترکیب هیات مذاکره کننده در حال بررسی هستیم و در زمان نهایی شدن اعلام خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص برخی گمانه زنی ها مبنی بر نشست چهار بعلاوه یک در سطح وزرا در نیویورک گفت: آقای امیرعبداللهیان فردا برای حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک هستند و در این سفر حدود ۴۵ ملاقات در سطح دوجانبه با وزرای خارجه از قاره های مختلف خواهند داشت. ایشان با روسای سازمان گ های بین المللی، دبیرکل دبیر سازمان، رئیس شورای امنیت و هر کس که درخواستی داشته و امکانش فراهم بوده این ملاقات ها ترتیب داده شده است. طبیعی است که اگر ببینیم ملاقات چهار بعلاوه یک در مسیر آنچه که ما گفتیم یعنی مذاکره سودمند، مفید باشد تصمیم خواهیم گرفت. ابتدا باید دستورکار را ببینیم و بر اساس آن تصمیم خواهیم داشت.  آقای امیرعبداللهیان با همه وزرای خارجه چهار بعلاوه یک دیدارهای دو جانبه دارند و اگر دستورکار مشخصی برای نشست با آنها تعیین شود، این موضوع میتواند اتفاق بیافتاد ولی در حال حاضر تصمیمی در این خصوص نداریم.

خطیب‌زاده در پاسخ به سولی در خصوص مسدود شدن مسیر بزرگراه دسترسی ایران به ارمنستان گفت: تمامیت ارضی کشورهای همسایه برای ما از هر چیزی مهم تر و معتقدیم  همکاری منطقه‌ای مبنای صلح و ثبات است. آنچه الان در حال وقوع است باید به یک همکاری دسته جمعی تبدیل شود و تلاش می کنیم توافقات باکو و ایروان را تسهیل کند و تنها مسیر، مسیر اجماع است. ایران توسعه کشورهای همسایه را توسعه خودش می داند. همه همسایگان باید بدانند مسیر توسعه و صلح و ثبات یک مسیر دسته جمعی است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص برگزاری نشست همسایگان افغانستان در ایران گفت: آنچه در افغانستان اتفاق می افتد راهکار معجزه آمیز ندارد و باید این مسیر تحولات به خواست اراده مردم این کشور گره بخورد. من پیام ابتکار تهران و ابتکارات منطقه‌ای را روشن می دانم که پیام افغانستان واحد و تلاش و مساعی برای کمک به آینده افغانستان است. اینکه نشست تهران در چه تاریخی انجام شود در دست بررسی است اما نمایندگان ویژه به طور مستمر در حال تماس هستند.

خطیب زاده در خصوص مشکلاتی که برای کامیون های ایرانی در مرز آذربایجان رخ داده گفت: سفارت ما از لحظات اول این مساله را پیگیری کرده است و از دوستانمان در باکو هم می خواهیم این دو راننده را کمک کنند تا به ایران بازگردند. البته حاکمیت کشورهای همسایه برای ما مهم است و به همین منظور مقامات گمرک دو کشور در آینده نزدیک با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

منبع: ایلنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار