کد مطلب: 47061

اطلاعات درست، اقتصاد کشور را درست می‌کند

رییس سازمان برنامه و بودجه با حضور در مرکز آمار ایران گفت: روند اقتصادی موجود باید سریع تغییر کند و این تغییرات احتیاج به بصیرت دارد.

مسعود میرکاظمی در جلسه‌ای با حضور  رییس مرکز آمار و معاونین مرکز آمار برگزار شد، گفت: با توجه به شرایط اقتصادی، آنچه که در گذشته اتفاق افتاده را نمی توانیم ادامه دهیم و لازم است تغییراتی را در حوزه اقتصادی اعمال کنیم بنابراین مسیر جدیدی در حال طراحی است که در واقع برنامه‌ای مهم برای اقتصاد کشور است.

وی با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه در جهت تحقق اهداف عالی که مهمترین آنها رشد اقتصادی است قدم بر می‌دارد ادامه داد: اگر چرخ اقتصاد به حرکت دربیاید بسیاری از مشکلات اقتصادی حل خواهد شد.

میرکاظمی با تاکید بر اینکه سطح درآمد خانوار باید افزایش پیدا کند افزود: علیرغم اینکه هزینه های بسیاری در زمینه اقتصادی شده  اما متوسط درآمد، بهره‌وری و جذب سرمایه گذاری‌ها در کشور پایین است بنابراین  برای خروج از این شرایط باید جهت گیریها اصلاح شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه در ادامه با اشاره به اهمیت مرکز آمار در پیشبرد اهداف اقتصادی کشور اظهار داشت: آنچه در حال حاضر از مرکز آمار انتظار داریم این است که مشخص کند برای تحقق رشد اقتصادی، هر بخش به چه میزان سهم دارد و سهم استانها و شهرستان‌ها در این رشد به چه میزان خواهد بود.

وی با بیان اینکه از محاسن آمار این است که می‌تواند جلوی انحرافات را بگیرد افزود: از مرکز آمار میخواهیم شاخص کلان را به سطح پایین‌تر از استان ببرد. یعنی معلوم شود امروز در چه نقطه ای هستیم و با استفاده از چه منابعی می توانیم به نقطه بهتر برسیم.

وی با تاکید بر اینکه ساختار بودجه ریزی کشور باید تغییر کند اظهار داشت: پایه تغییرات، اطلاعات است باید ساختار نظارتی مرکز آمار تقویت شود و هر جایی انحرافی از برنامه رخ داد در سریعترین زمان متوجه شویم زیرا اطلاع از انحرافات در آخر سال قابل جبران و قابل اصلاح نیست.

میرکاظمی افزود: هر چقدر بتوانیم نظارت را دقیق تر و به روزتر و با فاصله زمانی کمتر انجام دهیم اثربخشی آن بیشتر می شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه جهت گیری درست بر اساس اطلاعات درست، اقتصاد کشور را درست می کند؛ ادامه داد: روند اقتصادی موجود باید تغییر کند و این تغییرات احتیاج به بصیرت دارد. دستیابی به بصیرت نیز از اطلاعات درست به دست می آید لذا هر اندازه دستیابی به اطلاعات درست سرعت گیرد، تغییرات هم سرعت می گیرد.

معاون رئیس جمهور در پایان با اشاره به اینکه سازمان برنامه و بودجه مهمترین سازمان در اعمال تغییرات اقتصادی است افزود: با شکل گیری دولت جدید و حضور وزراء جوان اقتصادی، بهترین فرصت برای ایجاد تغییرات اقتصادی در کشور فراهم شده است.

منبع: ایلنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار