کد مطلب: 46820

چین، روسیه، ایران و پاکستان در تلاش برای توافق با طالبان

رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با خبرنگار رویترز در واشنگتن مدعی شد که از تلاش کشورهایی چون چین، روسیه، ایران و پاکستان برای توافق با طالبان اطمینان دارد.

 جو بایدن در پاسخ به این سوال خبرنگار رویترز مبنی بر نگرانی وی از حمایت مالی چین از گروه طالبان گفت: چین با یک مشکل بزرگ مواجه است. بنابراین من اطمینان دارم آنها برای رسیدن به یک توافق با طالبان تلاش خواهند کرد.  

وی ادعا کرد: پاکستان، روسیه و ایران نیز به همین شکل تلاش خواهند کرد. همه آنها سعی می‌کنند اقدام بعدی را شناسایی کنند.  
آمریکا دسترسی افغانستان به ذخایر ارزی خود که اکثر آنها در بانک مرکزی آمریکا در نیویورک نگهداری می‌شود را مسدود ساخته است.  
واشنگتن ادعا می‌کند این اقدام با هدف مجبور ساختن طالبان به پیروی از تعهدات خود از جمله احترام به حقوق زنان و قوانین بین المللی انجام شده است.  
این در حالی است که عصر روز سه شنبه ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان اعلام کرد اعضای کابینه موقت افغانستان تعیین و ملامحمدحسن آخوند به عنوان رئیس کابینه و سرپرست وزرا انتخاب شده است.  
آمریکا و کشورهای منطقه هنوز دولت طالبان را به رسمیت نشناخته‌اند.  
بایدن ریس جمهوری آمریکا در روز ۳۰ اوت (۸ شهریور) همزمان با اعلام پایان حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان گفت در ۱۷ روز گذشته نیروهای آمریکایی "بزرگترین عملیات خروج هوایی در تاریخ آمریکا" را انجام دادند و بیش از ۱۲۰ هزار شهروند آمریکایی، شهروند کشورهای متحد و متحدان افغان خود را خارج کردند.  
او در پاسخ به منتقدانش درباره این تصمیم گفت که طبق نظر تمام فرماندهان میدانی آمریکا، پایان دادن به حضور نظامی در افغانستان بهترین راه ممکن برای حفاظت از جان نیروهای نظامی آمریکا و تضمین امنیت خروج غیرنظامیان از این کشور طی هفته‌ها و ماه‌های آینده است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار