کد مطلب: 44861

قالیباف: برای حل ریشه ای مشکل کمبود عرضه برق تدابیر ویژه اندیشیده شود

رییس مجلس شورای اسلامی در مورد قطعی مکرر برق در تهران و برخی شهر های کشور گفت:برای حل ریشه ای مشکل کمبود عرضه برق، بخصوص بحث رانت‌خواری و دلالی انرژی تدابیر ویژه اندیشیده شود.

«محمدباقر قالیباف» در آغاز نشست جلسه علنی امروز-دوشنبه- با تسلیت فرا رسیدن سالروز شهادت امام محمد باقر(ع) گفت: در دو هفته گذشته و با تعطیلی جلسات صحن علنی که عموم نمایندگان به پیگیری مشکلات مردم شریف ایران در حوزه انتخابیه خود مبادرت ورزیدند اقدامات مهمی در مجلس برای حل مشکلات مردم صورت گرفت.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به قطعی مکرر برق در تهران و برخی شهرهای کشور گفت: قطعی‌های مکرر  و بدون برنامه برنامه برق در هفته‌های گذشته علاوه بر آنکه جریان زندگی مردم را دچار اختلال جدی کرد، باعث شد بسیاری از کسب و کارها نیز در تمام سطوح با مشکلات جدی و بعضا ضرر و زیان‌های هنگفت مواجه شوند.

قالیباف افزود: مجلس شورای اسلامی با محوریت کمیسیون انرژی موضوع خاموشی‌ها را پیگیری کرد و به واسطه برخی اقدامات فوری و البته اهتمام مسوولان اجرایی در این زمینه مشکل خاموشی‌ها تا حدی در کوتاه مدت کاهش یافته است. ضمن تشکر از اقدامات اثربخش کمیسیون انرژی  و همچنین تلاش های اعضای کمیسیون های امنیت ملی و صنایع تاکید می‌کنم که نظارت بر استمرار  این فعالیت‌ها تا آخرین روز فعالیت دولت مستقر ضروری و خواسته به حق مردم است.

وی گفت: هر چند که بحران برق  با برخی اقدامات فوری در کوتاه مدت مدیریت شده است اما این راضی شدن مقطعی خلاف دور اندیشی است و باید به طور ویژه برای حل ریشه ای مشکل کمبود عرضه برق بخصوص بحث رانت‌خواری و دلالی انرژی تدابیر ویژه اندیشیده شود.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به موج جدید شیوع ویروس کرونا در کشور گفت: موضوع دیگر بحث مدیریت کرونا و برنامه ریزی دقیق و شفاف برای واکسیناسیون گروه‌های سنی و شغلی مختلف است، در هفته‌های اخیر شیوع پیک پنجم کرونا بخصوص در جنوب و جنوب شرق کشور علاوه بر زحمات مضاعفی که بر دوش کادر درمان گذاشت، سختی‌های فراوانی برای مردم به وجود آورد.

وی خاطرنشان کرد: رواج سویه های جدید این ویروس و افزایش قدرت انتقال و تشدید عوارض آن، لزوم تسریع در واکسیناسیون را بیش از گذشته مطرح ساخته است.

قالیباف اظهار داشت: اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اقدامات مهمی برای ایفای وظیفه نظارتی مجلس  در مدیریت موج جدید کرونا و همچنین پیگیری روند تولید توزیع و تزریق واکسن‌های داخلی به عمل آوردند و پیش از این نیز با محوریت کمیسیون بهداشت و اهتمام مسئولان اجرایی اقدامات موثری برای بازگرداندن نظم و آرامش به مراکز تزریق واکسن انجام شده است تا از کرامت مردم عزیز ایران حفاظت و حراست شود.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: خوشبختانه در روزهای اخیر شاهد بهبود وضعیت واکسیناسیون بخصوص افزایش نظم مراکز ترزیق واکسن بوده ایم و امیدواریم این وضعیت بهبود یابد. در این خصوص لازم به ذکر است که مسوولان اجرایی در هر سطحی باید به طور شفاف درباره روند واردات، تولید و تزریق واکسن آمار و اطلاعات دقیق به مردم ارائه کنند و از بیان هر گونه آمار غیرقطعی و اطلاعات برآمده از حدس‌های غیر دقیق بپرهیزند تا مردم به اشتباه نیفتند.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحران کمبود آب در خوزستان گفت: موضوع کمبود آب خوزستان، گلایه‌ها و شکایت‌های مردم شریف آن استان موضوع مهم دیگری بود که برای رسیدگی به آن رییس کمیسیون انرژی ماموریت یافت با نظارت میدانی از نزدیک ابعاد مساله را بررسی و موضوع را پیگیری کند، با همت نمایندگان استان خوزستان و اعضای کمیسیون انرژی موضوعاتی همانند افزایش ظرفیت خروجی سد کرخه و دز، تامین آب پایین دستی در دشت آزادگان، مشکلات کشاورزان و دامداران، تامین مالی فوری فعالیت‌های مرتبط با تامین آب شرب و آب مورد نیاز  و پرداخت خسارت کشاورزان  که بیش از این مورد تصویب قرار گرفته بود به عنوان مهمترین اقدامات نظارتی مجلس مورد بررسی و پیگیری قرار گرفت که با همراهی و جدیت مدیریت اجرایی کشور و استان منجر به نتایج مثبتی در کمتر شدن مشکلات مردم شد.

قالیباف افزود: امیدواریم با ادامه اقدامات مشکل مردم خوزستان به طور کامل رفع شود همچنین لازم به ذکر است که پیگیری فوری رییس دستگاه قضا برای حل مشکلات آب در استان خوزستان و رفع دغدغه های مردم از اقدامات مثبت روزهای اخیر بود که نقش قابل توجهی در افزایش هماهنگی ها  وبسیج ظرفیت‌های هر سه قوه برای حل مشکلات مردم داشت.

نماینده مردم تهران ادامه داد: فعالیت ویژه ای که در روزهای اخیر در مجلس بی وقفه و بدون منظم در حال پیگیری است موضوع حساس و تاثیر گذار  تدوین برنامه هفتم توسعه است که با حضور نمایندگان ،اساتید دانشگاه و جمع کثیری از متخصصان و مسوولان در حال برگزاری است.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هدف مجلس یازدهم آن است که برنامه هفتم توسعه، برنامه ای دقیق عملیاتی و قابل ارزیابی باشد و با تلاش های صورت گرفته انشاالله برنامه هفتم، برنامه متفاوت از برنامه های قبلی خواهد بود و نقش موثری در هدایت مجموعه دستگاه‌های نظارتی، سیاستگذار و اجرایی برای توسعه همه جانبه و پایدار ایران عزیز خواهد داشت.

وی با اشاره به طرح رتبه بندی معلمان گفت:اقدامات مهم دیگری همچون بررسی طرح مهم  و ضروری رتبه‌بندی‌معلمان، پیگیری روند توزیع نهاده‌های دامی دُپو شده، نظارت میدانی از استان ها، بررسی موانع حمایت قانون حمایت از معلولان، بررسی وضعیت اجرای سامانه املاک و سایر اقدامات و فعالیت های انجام شده توسط نمایندگان در دو هفته اخیر بوده است.

قالیباف گفت: در پایان ضروری می‌دانم از موضوع مهم لزوم پیگیری وظایف دولت مستقر تا آخرین روز استقرار تاکید کنم و انتظار می‌رود دولت محترم و مسوولان اجرایی در تمامی سطوح وظایف خود را تا روز آخر با حداکثر توان و اهتمام به انجام رسانند و با تمام ظرفیت‌های خود مقدمات انتقال مسئولیت به  دولت جدید را با مسئولیت پذیری کامل بر عهده بگیرند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار