کد مطلب: 47009

تلاش اروپا برای توافق امنیتی با ایران برای کنترل افغانستان

اتحادیه اروپا به دنبال آن است که با همسایگان افغانستان، ازجمله ایران و پاکستان به یک توافق دست یابد تا در صورت تبدیل شدن طالبان به یک نیروی بی ثبات و ناپایدار حمایت خود را افزایش دهد.

بلومبرگ مدعی است که در این باره به سندی دست پیدا کرده که در آن آمده است: کشورهای آلمان و فرانسه به اتحادیه اروپا پیشنهاد داده اند تا با ایران، ترکمنستان، تاجیکستان، پاکستان و ازبکستان چنین توافقی به دست آورد. در این سند توصیه شده است که بایدتوجه ویژه ای به مشارکت احتمالی چین و روسیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس نشان داده شود.

 

پس از آنکه آمریکا نیروهای خود را به طور کامل از افغانستان خارج کرد و کنترل این کشور به دست طالبان افتاد، قدرت های جهانی نگرانند که اکنون ممکن است این خلأ قدرت را چین و روسیه پر کنند.

 

در طرح پیشنهادی فرانسه و آلمان نام کشورهایی چون نروژ، ترکیه، ایالات متحده و انگلیس به عنوان شرکای مالی ذکر شده است.

 

این پیشنهادها با وزارتخانه‌های امورخارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به اشتراک گذاشته شد و چهار موضوع نیز مورد بررسی قرارگرفته است که عبارتند از امنیت و ثبات، شامل اقدامات ضد تروریسم، مهاجرت و جلوگیری از قاچاق انسان، حمایت بشردوستانه ازافغانستان و همکاری و توسعه اقتصادی.

 

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نیز پیش از این خواستار ارسال پول به افغانستان شد تا از بروز بحران اقتصادی که منجر به وضعیت فاجعه بار برای مردم افغانستان و همچنین فرصتی برای گروه های تروریستی می‌شود، جلوگیری شود.

 

این سخنان پس از آن مطرح شد که دبورا لیون، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان  روز پنجشنبه به شورای امنیت هشدار داد که مسدود کردن میلیاردها دلار از دارایی‌های بین‌المللی افغانستان برای دور نگه داشتن آنها از دست طالبان بدون شک منجر به رکود شدید اقتصادی در این کشور خواهد شد.

 

گوترش همچنین گفت: ما در حال حاضر حتی نمی توانیم حقوق نیروهای خود در افغانستان را پرداخت کنیم. ما باید به دنبال راههایی باشیم تا از وضعیتی که برای مردم این کشور فاجعه بار خواهد بود، جلوگیری شود. وضعیتی که از نظر من یک فرصت به گروه های تروریستی می دهد.

 

منبع خبر : بلومبرگ

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار