کد مطلب: 46972

ثروتمندترین خانواده‌های جهان را بشناسید

برخلاف تصور رایج، ثروت های کلان در جهان امروز، بیش از آنکه حاصل خلاقیت و پشتکار فردی باشد، منشایی موروثی و خانوادگی دارد. اما این خانواده ها کدامند؟

۱- خانواده والتون

 

ثروت خالص: ۲۱۵ میلیارد دلار

 

منبع درآمد: وال‌مارت

 

سم و باد والتون فروشگاه زنجیره‌ای خوار و بار فروشی «وال‌مارت» را سال ۱۹۶۲ تأسیس کردند. این خانواده در حال حاضر ثروتمند‌ترینخانواده در تمام دنیا هستند. نوادگان والتون روی هم بیش از ۱۶۳ میلیارد ثروت دارند که این مقدار از ثروت «بیل گیتس» نیز بیشتر است. برخلاف ثروت زیاد، این خانواده همواره در انظار عمومی ساده ظاهر می‌شوند.

 

۲- خانواده مارس

 

ثروت خالص: ۱۲۰ میلیارد دلار

 

منبع درآمد: مارس اینکورپوریتد

 

خانواده مارس صاحب شرکت شیرینی و شکلات‌سازی مارس هستند. این شرکت در واقع سال ۱۹۱۱ وقتی «فرانک مارس» تصمیم گرفتدر آشپزخانه خودش شیرینی درست کند و بفروشد، تأسیس شد. سهام شرکت به طور کامل در اختیار خانواده مارس می‌باشد.

 

خانواده مارس چندان علاقه‌ای به حضور در انظار عمومی ندارند و به جز «ژاکلین مارس» از دیگر اعضای این خاندان تصویری دردسترس نیست.

 

۳- خانواده کوک

 

ثروت خالص: ۱۰۹.۷ میلیارد دلار

 

منبع درآمد: صنایع کوک

 

چارلز و دیوید کوک شرکت صنایع «کوک» را در سال ۱۹۴۰ در ایالت کانزاس آمریکا راه‌اندازی کردند. تمرکز این شرکت بر صنایعهسته‌ای و صنعت نفت است. دیوید کوک در سال ۲۰۱۹ درگذشت.

 

۴- خاندان آل سعود

 

ثروت خالص: ۹۵ میلیارد دلار

 

منبع درآمد: نفت

 

طبق گزارش بلومبرگ، ثروت خاندان آل سعود از دو راه تأمین می‌شود: صنعت نفت عربستان و درآمد شخصی هرکدام از اعضای خاندانسلطنتی که از طریق قرارداد‌های دولتی به دست می‌آورند.

 

در این میان، ثروت محمد بن سلمان به تنهایی یک میلیارد دلار است؛ وی به صرف میلیون‌ها دلار برای کشتی‌های تفریحی و عمارت‌هایبزرگ مشهور است.

 

گفتنی است این خاندان از اواسط قرن نوزدهم بر عربستان حکومت می‌کند.

 

 

۵- خانواده آمبانی

 

ثروت خالص: ۸۱.۳ میلیارد دلار

 

منبع درآمد: شرکت ریلاینس اینداستریز

 

موکش آمبانی، ثروتمندترین فرد آسیا، مدیرعامل شرکت «ریلاینس» است. این شرکت بزرگ‌ترین شرکت خصوصی هند است که در زمینهنفت و گاز فعالیت می‌کند. موکش همچنین مالک شرکت مخابرات «جیو» نیز می‌باشد. منزل موکش در بمبئی ۱۲۰ هزار مترمربع مساحتدارد و ۲۷ طبقه است که در این میان، شش طبقه به ماشین‌های موکش اختصاص پیدا کرده است. همچنین ۶۰۰ خدمه در این منزلمشغول به کار هستند.

 

۶- خانواده دوماس

 

ثروت خالص: ۶۳.۹ میلیارد دلار

 

منبع درآمد: برند هرمس

 

خانواده دوماس ثروت خود را مدیون «تیری توماس» است که در قرن نوزدهم شرکت تولید لباس و لوازم پوشاک هرمس را بنیان نهاد. تیریتوماس ابتدا برای اشراف لوازم اسب سواری تولید می‌کرد. اولین مغازه هرمس در فرانسه نیز یک مغازه تولید زین اسب بوده است.

 

۷- خانواده ورتمیر

 

ثروت خالص: ۵۴.۴ میلیارد دلار

 

منبع درآمد: برند شنل

 

ثروت این خانواده به سال ۱۹۲۰ در شهر پاریس برمی‌گردد؛ وقتی «پیر ورتمیر» روی لباس‌های طراحی «کوکو شنل» سرمایه گذاری کرد. برادران و نوه‌های او امروزه این شرکت تولید لباس را اداره می‌کنند.

 

۸- خانواده جانسون

 

ثروت خالص:۴۶.۳ میلیارد دلار

 

منبع درآمد: شرکت سرمایه‌گذاری‌های فیدلیتی

 

فیدلیتی یک شرکت خدمات مالی است که در حال حاضر توسط «ابیگیل جانسون» اداره می‌شود. پدربزرگ وی سال ۱۹۴۶ این شرکت راتأسیس کرده و اداره آن پس از سه نسل اکنون به ابیگیل رسیده است.

 

۹- خانواده‌های بوهرینگر و فون باومباخ

 

ثروت خالص: ۴۵.۷ میلیارد دلار

 

منبع درآمد: شرکت بوهرینگر اینگلهایم

 

خانواده‌های «بوهرینگر» و «فون باومباخ» از ۱۳۰ سال پیش تا کنون کنترل شرکت داروسازی «بوهرینگر اینگلهایم» را در دست داشتهاند. این شرکت بزرگ‌ترین شرکت خصوصی داروسازی در دنیاست و اداره آن نسل به نسل بین اعضای این دو خانواده منتقل می‌شود. در حال حاضر نزدیک به ۴۸ هزار کارمند در سطح جهانی برای «بوهرینگر اینگلهایم» کار می‌کنند.

 

 

۱۰- خانواده آلبرشت

 

ثروت خالص: ۴۱ میلیارد دلار

 

منبع درآمد: فروشگاه‌های آلدی

 

تئو و کارل آلبرشت دو برادر آلمانی هستند که فروشگاه‌های زنجیره‌ای آلدی را به راه انداخته اند. امروزه این فروشگاه که اولین شعبه آنسال ۱۹۴۶ تأسیس شده، در سراسر اروپا بیش از ده‌هزار شعبه دارد و محبوب‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای این قاره محسوب می‌شود. بهگزارش نشریه اشپیگل، برادران آلبرشت در محله‌ای فقیرنشین در «آسن» آلمان به دنیا آمدند و در ابتدا با گاری چوبی نان می‌فروختند.

 

گفته می‌شود این دو برادر در زندگی خود بسیار صرفه‌جو بودند تا جایی که در زندگی آن‌ها از راننده شخصی، جت و قایق خبری نبود. اطرافیان این دو گفته اند تنها وقتی که واقعا لازم بود برق را روشن می‌کردند. تئو در سال ۲۰۱۰ و کارل در سال ۲۰۱۴ از دنیا رفتند.

 

 

منبع خبر : : بلومبرگ

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار