کد مطلب: 46600

آخرین سرباز آمریکایی می رود، اولین طالب می آید

آخرین لحظات اشغال افغانستان توسط ایالات متحده در دو تصویر به نمایش درآمد که دقیقا برعکس حمله ۲۰ سال قبل آمریکا بود: خروج یک سرباز آمریکایی در حالی که جنگجویان طالبان کنترل اوضاع را به دست می‌گیرند.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) آخرین سرباز خروجی را ژنرال کریس داناهو فرمانده لشکر ۸۲ هوابرد معرفی کرد. او درآخرین پرواز از فرودگاه کابل سوار می‌شد. کمی بعد، لس آنجلس تایمز ویدئویی از نبیب بولوس  رئیس دفتر خاورمیانه خود، در حال ورودبه فرودگاه با جنگجویان طالبان منتشر کرد.

 

تصویر سرگرد داناهو یک اسلحه گرم در دست راست او، که دوشنبه شب در هواپیمای سی-۱۷ سوار می‌شود، با رنگ سبز ناشی ازدوربین دید در شب پوشانده شده است.  اندکی بعد و در همان نزدیکی، فیلمی از تعداد انگشت‌شماری از جنگجویان طالبان منتشر شدکه وارد آشیانه فرودگاه می‌شدند. این لحظه در یک ویدئوی ۳۰ ثانیه‌ای که نزدیک به دو میلیون بار در توییتر مشاهده شد توسط آقای بولوس ثبت شد.

 

در ویدئوی دیگری که توسط آقای بولوس ارسال شده است، سربازان طالبان با شلیک گلوله و تیرهوایی به جشن و پایکوبی می‌پردازند. این دو تصویر (خروج آخرین نظامی آمریکا و ورود نیروهای طالبان به فرودگاه کابل) یک انتقال قدرت بعید بین ایالات متحده بین ایالات متحده و طالبان را ثبت کرد؛ کشوری که در سال ۲۰۰۱ به افغانستان حمله کرد و طالبانی که از آن زمان برای بازگشت به قدرت دست به یک کارزار خونین زده است.

 

نبیح بولوس خبرنگار ارشد لس آنجلس تایمز در توییتر خود درباره وضعیت جاری در فرودگاه کابل توضیحاتی هم داده و عکس‌ها وفیلم‌هایی منتشر کرده است. وی در یک توییت نوشت: «هواپیماهای نیروی هوایی افغانستان شامل ای-۲۹ سوپر توکانو و بالگردهایام‌دی ۵۳۰. برخی از (تجهیزاتی است) که بعد از خروج ایالات متحده در دست طالبان است. به نظر می‌رسد که بسیاری از آنها تخریب واز کار افتاده‌ باشند.» این خبرنگار آمریکایی همچنین تصویری از دوچرخه سواری یک «جنگجوی طالبان در فرودگاه طالبان» منتشرکرد.

 

منبع خبر : نیویورک تایمز

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار