کد مطلب: 66514

بیانیه جمعی از سفرا و کارگزاران پیشین سیاست خارجی:

مطابق این اصل سازمان ملل دفاع مردم فلسطین مشروع دانسته می‌شود

مطابق این اصل سازمان ملل دفاع مردم فلسطین مشروع دانسته می‌شود

جمعی از سفرا و کارگزاران پیشین عرصه دیپلماسی کشور با صدور بیانیه‌ای، «مقاومت مردم فلسطین را مظهر کامل حق ذاتی بر دفاع مشروع دانسته و بر انطباق آن با ماده ۵۱ منشور ملل متحد تاکید کردند.»

جنگ در سرزمین‌های اشغالی همچنان ادامه دارد. اسرائیل بمباران کور غزه را در دستور کار دارد اما هنوز از ورود زمینی به این منطقه خبری نیست. از سوی دیگر تبادل آتش و راکت در جنوب لبنان نیز میان ارتش لبنان و اسرائیل در جریان است. واکنش‌ها و اقدامات ایران و دیگر کشورها به این شرایط نیز همچنان ادامه دارد. دیشب شورای امنیت سازمان ملل پیش نویس قطعنامه روسیه درباره برقراری آتش بس فوری در منطقه درگیری فلسطین و اسرائیل را تصویب نکرد. قطع‌نامه‌ای که اسرائیل موافق آن نبود و برای تصویب باید ۹ رای موافق می‌داشت. علاوه بر روسیه، چهار کشور چین، امارات، گابن و موزامبیک از آن حمایت کردند. ولی این سند با مخالفت ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و ژاپن مواجه شد. شش کشور دیگر  عضو شورای امنیت- آلبانی، برزیل، غنا، مالت، سوئیس و اکوادور - به آن رای ممتنع دادند.

در همین راستا جمعی سفرا و کارگزاران پییشن عرصه دیپلماسی کشور با صدور بیانیه‌ای، «مقاومت مردم فلسطین را مظهر کامل حق ذاتی بر دفاع مشروع دانسته و بر انطباق آن با ماده ۵۱ منشور ملل متحد تاکید کردند.»

 

رژیم‌های اشغال‌گر دارای هیچ حقی نیستند

 

در ادامه این بیانیه که امضای ۶۷ چهره‌ مطرح پیشین دستگاه سیاست خارجی کشور پای آن است، آمده: «جامعه بین‌المللی بر این نکته واقف است که تاریخ درگیری و مخاصمه بین رژیم اسرائیل و فلسطینیان ۷ اکتبر ۲۰۲۳ نیست، بلکه اولین حمله اشغالگرانه از سوی دسته ای از صهیونیست ها به سرزمین های فلسطینی ۷۵ سال قبل انجام شد و ادامه آن غصب ظالمانه، سرچشمه چرخه جنگ و تمام تجاوزات بعدی و کشتار غیر نظامیان و ریشه بسیاری از بحرانهای منطقه و منازعات جهانی گردید، بر همین مبنا حل عادلانه مسأله فلسطین مقدمه ای بر ایجاد امنیت، ثبات و توسعه در منطقه و پیش درآمدی بر همگرایی و صلح در جهان خواهد بود.

بر مبنای اصول حقوق بین‌الملل و حقوق انسانی، رژیم های اشغالگر دارای هیچ حقی نیستند و برعکس، دارنده تکلیف و تعهد برای حفظ حقوق مسلم مردم تحت اشغال هستند. باید دانست که ایجاد حق برای رژیم اشغالگر یکی از خدعه‌های دولت‌های حامی غصب در جهت حفظ منافع ژئوپلیتیکی آنان است.»

دیپلمات‌های پیشین با اشاره به حق مشروع مردم فلسطین برای دفاع از خود افزودند: «مقاومت مردم فلسطین علیه اشغال و تجاوزات رژیم اسرائیل، مظهر کامل «حق ذاتی بر دفاع مشروع» است که جزئی از موازین حقوقی بین‌المللی و انسانی بویژه ماده ۵۱ منشور می باشد. دفاع قانونی و مشروع فلسطینیان، مستقل و شجاعانه بوده و ارتباط دادن آن به کشورهای دیگر اشتباه بزرگی است.»

رفتار رژیم اسرائیل علیه مردم فلسطین از جمله در منازعه اخیر مُبَیِّن نقض آشکار تمامی اصول حقوق بین‌الملل از جمله نقض ممنوعیت استفاده از زور مندرج در بند ۴ ماده ۲ منشور ملل متحد، «تعهدات عام الشمول» و «حقوق بشر» و «حقوق بشردوستانه» است. این رژیم آشکارا «حق تعیین سرنوشت» و «حق حیات» مردم فلسطین را در همه ادوار اشغال نقض نموده و موجبات از بین رفتن سایر حقوق مسلم ملت از جمله «حق توسعه» و «حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی» مردم تحت اشغال را فراهم نموده است.»

 

رفتار دوگانه قدرت‌های جهان در مقابل اسرائیل و فلسطین

 

در ادامه این بیانیه آمده: «رژیم اسرائیل در مدت غصب سرزمینهای فلسطینی بسیاری از زیر ساخت های حیاتی مردم فلسطین را نابود کرده و در دوران های مختلف مرتکب «جنایات جنگی» و «جنایت علیه بشریت» شده است. حمله به غیر نظامیان و ساختمان های مسکونی و قطع آب و برق و سوخت غزه در مخاصمه جاری از مظاهر بارز این جنایات است. رفتار دوگانه قدرتهای جهانی در مقابل رژیم آپارتاید بویژه در موضوع توسعه تجاوزکارانه شهرکهای یهودی نشین در اراضی فلسطین و جنایات شهرک نشینها علیه مردم بیگناه فلسطین یکی از عوامل مهم ادامه اشغال و توسعه طلبی های رژیم صهیونیستی است.»

موضوع دیگر این بیانیه لزوم موضع‌گیری درست کشورهای منطقه و جهان در برابر جنگ اسرائیل و فلسطین است. در این زمینه در بیانیه سفرا و دیپلمات‌های پیشین آمده: «کشورهای عربی و اسلامی باید بدانند که تلاش رژیم اسرائیل برای عادی سازی روابط با دولتهای منطقه و جهان قطعاً با هدف ایجاد چتر مشروعیت و توجیه ادامه اشغالگری و از بین بردن مقاومت مشروع یک ملت و به فراموشی سپردن جنایات علیه مردم فلسطین است.

حمایت آمریکا و کشورهای غربی از تجاوزات آشکار رژیم اشغالگر اسرائیل علیه موجودیت، هویت و حقوق مسلم مردم فلسطین از جمله حق تعیین سرنوشت یک ملت، نشان‌دهنده مشارکت آنان در «جنایت علیه بشریت» و «جنایات جنگی» است و آنان در مقابل وجدان بشریت و تعهدات خود در قبال حقوق بین‌الملل بشر مسئولند و باید پاسخگو باشند. قدرتهای بزرگ باید از اهداف نتانیاهو و تندروهای رژیم اسرائیل مبنی بر غزه سوخته و آواره کردن مردم مظلوم و بی پناه این منطقه فاصله بگیرند؛ آواره کردن فلسطینی ها از سرزمین خود، تاکنون نه تنها هیچ کمکی به دست یابی به صلح پایدار نکرده، بلکه ریشه تمامی منازعات فعلی است. قدرتهای غربی باید بدانند که تنها شناسایی حق مشروع مردم فلسطین میتواند صلح و آشتی و تعامل و همزیستی مسالمت آمیز را به منطقه بازگرداند.»

 

لزوم پایان بخشیدن به چرخه خشونت

 

در پایان این بیانیه بر وظیفه سازمان ملل و لزوم پایان دادن به چرخه خشونت تاکید شده است: «وظیفه سازمان ملل متحد و ارگانهای تابعه، سازمان همکاری اسلامی و سایر سازمانهای بین المللی است که ضمن تلاش برای اجرای عادلانه اصول حقوق بین‌الملل و اصول انسانیت، تمامی تلاش خود را صرف رفع اشغال و توسعه طلبی و تجاوزات رژیم اسرائیل علیه مردم فلسطین کنند. در این میان تلاش برای حفظ یکپارچگی سرزمینی برای اعمال حاکمیت فلسطینی و بازگشت آوارگان، توقف شهرک سازی و جمع آوری شهرک ها در اراضی اشغالی می تواند به برقراری صلح و پرهیز از خشونت کمک کند.از سازمانهای مدنی و غیر دولتی درخواست می شود صدای رسای مردم فلسطین در منطقه و جهان در احقاق حق خود علیه اشغالگری رژیم اسرائیل باشند.

پایان بخشیدن به چرخه خشونت، کاهش آلام مردم بی گناه و بی دفاع بویژه کودکان و سالخوردگان از هر گروه و مذهب در درجه اول و تلاش جهت جلوگیری از گسترش دامنه جنگ در منطقه و همچنین همکاری در اجرای قطعنامه های سازمان ملل به ویژه در باب رعایت اصول حقوق بین‌الملل، حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه توسط رژیم اسرائیل، وظیفه همگان در شرایط سخت جاری است.»

 

 

اسامی ۶۷ نفر از امضا کنندگان:

 

رضا آستانه پرست- علی آهنی- مسعود ادریسی- سیدمحمد کاظم اسدی خوانساری- مصطفی اعلایی- محمدابراهیم الله‌داد- سیدهمایون امیر خلیلی- حسین امینیان طوسی- حسین انتظاری- غلامرضا انصاری (هند)- غلامرضا انصاری (ترکمنستان)- ابوالقاسم اولاد دمشقیه- محمدرضا بختیاری- احمدصادق بناب- بیژن بنکدار- محمد مهدی‌پور محمدی- حبیب‌الله پور مطهر- نصرت‌الله تاجیک- مرتضی توسلی- احمد حاجی‌حسینی- علی حسنی- عباس خادم حقیقت- مرتضی خلج- ابوالقاسم دلفی- فیروز دولت آبادی- محمد رئیسی– محمد طاهر ربانی- ابراهیم رحیم پور- ابوالفضل رهنما هزاوه ای- محمد زائری امیرانی- صباح زنگنه- حمید رضا سالک- محمد سبحانی- محمد باقر سخایی- ناصر سرمدی پارسا- محسن شریف خدایی- حمید رضا شیرخدایی- سید داود صالحی- سیدمحمود صدری- محمد طاهری- حسن طاهریان- سیدرضا طباطبایی شفیعی- علاءالدین غروی- احد فاتح- محمد فرجی- عبدالرضا فرجی راد- جاوید قربان اوغلی- اصغر قریشی- فرهاد کلینی– حسین کمالیان- عبدالرحیم گواهی- علی ماجدی- سعید محبوبی نژاد- سید مهدی محبی- داود محمدنیا- محمد مهدی مظاهری- جهانبخش مظفری– منصور معظمی- عباس ملکی- محمدمهدی موحدی- سیدرضا میرحسینی- سیدمهدی نبی‌زاده- حسین نصیری- علی نعمت اللهی- سیدجعفر هاشمی- سیدموسی هاشمی گلپایگانی- غلامرضا یوسفی.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین