کد مطلب: 62406

واکنش شورای امنیت ملی آمریکا به توقیف نفت‌کش‌ها توسط ایران

واشنگتن حضور نظامی خود در خاورمیانه را تشدید می‌کند

واشنگتن حضور نظامی خود در خاورمیانه را تشدید می‌کند

این اعلامیه پس از آن منتشر شده که سپاه پاسداران در سوم می، نفتکشی با پرچم پاناما به نام نیووی را در حالی که از تنگه هرمز عبور می‌کرد، توقیف نمود. نفتکش مزبور در حال ترک دوبی و در حرکت به سمت یکی از بنادر امارات بود که ۱۲ قایق از نیروی دریایی سپاه، نفتکش را وادار به حرکت به سوی آب‌های ایران کردند...

 

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی گفت که ایران هیچ توجیهی برای این اقدامات ندارد.

 

پس از توقیف نفت‌کش‌ها توسط ایران، حالا امریکا حضور نظامی خود را در خاورمیانه افزایش داده است.

 

شورای امنیت ملی روز جمعه اعلام کرد که ارتش امریکا با متحدانش، برای ارسال کشتی‌ها و هواپیماهای بیشتر به خاورمیانه همکاری خواند کرد... چرا که ایران توقیف نفت‌کش‌های تجاری را تشدید کرده است.

 

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی به خبرنگاران گفت: «امروز وزارت دفاع مجموعه‌ای از اقدامات را برای تقویت موضع دفاعی‌مان در خلیج‌فارس انجام خواهد داد.»

 

این اعلامیه پس از آن منتشر شده که سپاه پاسداران در سوم می، نفتکشی با پرچم پاناما به نام نیووی را در حالی که از تنگه هرمز عبور می‌کرد، توقیف نمود. نفتکش مزبور در حال ترک دوبی و در حرکت به سمت یکی از بنادر امارات بود که ۱۲ قایق از نیروی دریایی سپاه، نفتکش را وادار به حرکت به سوی آب‌های ایران کردند.

 

به گزارش رسانه دولتی ایران، در ۲۷ آوریل حادثه دیگری رخ داد. توقیف نفتکش ادونتیج سوئیت، متعلق به جزایر ماشال... که پس از برخورد با قایقی ایران، توقیف شده بود. حادثه مزبور به زخمی‌شدن چند خدمه انجامیده بود.

 

در طول دو سال گذشته سپاه پاسداران به ۱۵ نفتکش حمله کرده و یا آنها را دچار اختلال کرده است. زیرا تنش‌های میان ایران و ایالات‌متحده بر سر برنامه هسته‌ای این کشور افزایش یافته.

 

کربی گفت که طی چند روز آینده «جزئیات بیشتری را در مورد این تقویت حضور اعلام خواهد کرد.»

 

واشنگتن همچنین هماهنگی خود را با ساختار امنیت دریایی بین‌‌المللی، گروهی متشکل از ۱۱ کشور که برای کمک به حفاظت از کشتی‌های تجاری در منطقه تشکیل شده است، افزایش خواهد داد.

 

کربی با بیان اینکه دولت ایران هیچ توجیهی برای این اقدامات ندارد، گفت: «امریکا اجازه نخواهد داد که قدرت‌های خارجی یا منطقه‌ای، آزادی کشتی‌رانی در آبراه‌های خاورمیانه و از جمله تنگه هرمز و باب‌المندب را به خطر بیندازند.»

 

معاون دریابان، برد کوپر، رئیس فرماندهی مرکزی نیروی دریایی امریکا نیز در بیانیه‌ای گفت: «توقیف و آزار غیرقانونی و غیرمسئولانه کشتی‌های تجاری توسط ایران باید متوقف گردد.»

 

 

منبع خبر : پولتیکو
مترجم : مونس نظری

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار