|
کد مطلب: 60342

تصویب قطعنامه محکومیت حمله نظامی روسیه به اوکراین؛ ایران و چین رای ممتنع دادند

تصویب قطعنامه محکومیت حمله نظامی روسیه به اوکراین؛ ایران و چین رای ممتنع دادند

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اکثریت بزرگ آرا قطعنامه‌ای را در محکومیت حمله روسیه به اوکراین تصویب کرده است.این قطعنامه خواستار خروج نیروهای روسیه از اوکراین و پایان درگیری‌ها می‌شود. ۱۴۱ کشور به این قطعنامه رای مثبت، ۳۲ کشور رای ممتنع و هفت کشور - از جمله روسیه - رای منفی دادند.

بی بی سی: مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اکثریت بزرگ آرا قطعنامه‌ای را در محکومیت حمله روسیه به اوکراین تصویب کرده است. این قطعنامه خواستار خروج نیروهای روسیه از اوکراین و پایان درگیری‌ها می‌شود.

۱۴۱ کشور به این قطعنامه رای مثبت، ۳۲ کشور رای ممتنع و هفت کشور - از جمله روسیه - رای منفی دادند.

این رای‌گیری پس از آن صورت گرفت که تعداد زیادی از نمایندگان اروپایی در جریان سخنرانی نماینده روسیه در یک نشست پارلمانی نهاد امنیتی اروپا در وین جلسه را ترک کردند.

خروج نمایندگان از جلسه سازمان امنیت و همکاری اروپا و رای‌گیری سازمان ملل یک روز پیش از اولین سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین صورت می‌گیرد.

مجمع عمومی سازمان ملل در این قطعنامه خواستار برقراری صلح در اسرع وقت می‌شود.

این قطعنامه مجددا بر حمایت از "حاکمیت" و "تمامیت ارضی" اوکراین تاکید می‌کند و هرگونه ادعای روسیه بر بخش‌هایی از اوکراین که تحت اشغال دارد را رد می کند. نمایندگان پارلمان روسیه در ماه سپتامبر به الحاق غیرقانونی چهار منطقه اوکراین رای داده بودند.

سازمان ملل همچنین از فدراسیون روسیه خواست که «فورا، به طور کامل و بدون قید و شرط» تمامی نیروهای نظامی خود را از خاک اوکراین خارج کند و خواستار «پایان خصومت‌ها» شد.

این قطعنامه از نظر قانونی الزام‌آور نیست اما وزن سیاسی دارد.

در حالی که این قطعنامه با رای اکثریت قاطع کشورها به تصویب رسید، چند رای ممتنع قابل توجه وجود داشت.
ایران، چین، هند و آفریقای جنوبی از جمله ۳۲ کشوری بودند که به آن رای ممتنع دادند.

هفت کشوری که رای منفی دادند روسیه، بلاروس، کره شمالی، اریتره، مالی، نیکاراگوئه و سوریه بودند.

دیمیترو کولِبا، وزیر خارجه اوکراین، گفت که این رای «به وضوح نشان داد که روسیه باید به تجاوز غیرقانونی خود پایان دهد» و «تمامیت ارضی اوکراین باید احیا شود.»

او در توییتی نوشت: «یک سال بعد از آغاز تهاجم تمام‌ عیار روسیه، حمایت جهانی از اوکراین همچنان نیرومند است.»

پیشتر تصمیم اتریش برای اعطای ویزا به هیئت روسی برای شرکت در نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا در وین باعث خشم برخی کشورها شد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ در بزرگترین تهاجم اروپا از پایان جنگ جهانی دوم تا کنون ۲۰۰ هزار سرباز را به اوکراین اعزام کرده است.

بر اساس تخمین سازمان ملل در این جنگ ویرانگر حداقل هفت هزار و ۱۹۹ غیرنظامی کشته و هزاران نفر دیگر مجروح شده اند که تعداد واقعی آنها احتمالاً بسیار بیشتر است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار