کد مطلب: 56387

انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا؛ جهموری‌خواهان پیشتازند

انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا؛ جهموری‌خواهان پیشتازند

از ۱۰ منطقه ایالت نیویورک، ۸ منطقه به نامزد جمهوری‌خواهان در سنا رای داده‌اند و تنها دو منطقه به رنگ آبی درآمده است. این ترکیب در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، دقیقا برعکس و ۸ به ۲ به نفع جو بایدن بود.

انتخابات میان‌دوره کنگره آمریکا روز سه‌شنبه ۸ نوامبر برگزار شد. ۹۵ کرسی در سنا و ۳۷۱ کرسی در مجلس نمایندگان به رقابت گذاشته شده و حالا آرای انتخابات در حال شمارش است. تا این لحظه جمهوری‌خواهان با ۴۷ کرسی در سنا و ۱۹۹ کرسی در مجلس نمایندگان،‌ پیروز انتخابات میان‌دوره ۲۰۲۲ ایالات متحده هستند. اما تکلیف آرای نهایی در تعدادی از ایالت‌ها هنوز مشخص نیست.

 

رقابت نامزدهای مجلس سنا در ۷ ایالت همچنان تنگاتنگ است. در آریزونا، «مارک کلی» دموکرات با ۵۱.۹درصد آرا و تنها با ۶ درصد اختلاف، از «بلیک مسترز» پیشی گرفته است. در ایالت‌های ویسکانسین، نوادا و جورجیا نیز رقابت حزب دموکرات و جمهوری خواه بسیار نزدیک است. «جانسون»‌ از ویسکانسین و «لکسالت» از نوادا، دو نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات سنا تا این لحظه از شمارش آرا، به ترتیب با ۱.۲ و ۲.۷ درصد اختلاف با رقبای دموکرات خود در یک قدمی ورود به سنا ایستاده‌اند.

 

senate

 

در ایالت جورجیا اما آرا به نفع دموکرات‌ها است. تا این لحظه ۹۸ درصد آرا این ایالت شمرده شده و به گزارش رسانه‌های ایالتی، آرای باقی‌مانده مربوط به آرای پستی است. «وارناک»‌، نامزد آبی جورجیا با ۴۹.۲ درصد در آستانه پیروزی است و «واکر» جمهوری‌خواه با ۴۸.۷ درصد آرا چشم انتظار ۲درصد باقی‌مانده است. تا این لحظه جمهوری‌خواهان با یک کرسی بیشتر، پیشتاز انتخابات سنا هستند. به همین دلیل اختلاف نیم‌درصدی جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در جورجیا می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد.

 

تا این لحظه از شمارش آرا و با وجود نتیجه ۴۷ به ۴۶ به نفع قرمزها در انتخابات سنا،‌ جمهوری‌خواهان نسبت به ترکیب پیشین، یک کرسی را به دموکرات‌ها واگذار کرده‌اند.

 

در انتخابات مجلس نمایندگان اما، حزب دموکرات با از دست دادن ۲ کرسی تا این لحظه با ۱۷۲ کرسی در مقابل ۱۹۹ کرسی جمهوری‌خواهان حرفی برای گفتن ندارد. در ایالت‌های آریزونا، کالیفرنیا، کولورادو، ایلینویز، مین، کنتیکات و اورگان رقابت همچنان تنگاتنگ است اما در بیشتر این ایالت‌ها نمایندگان حزب دموکرات پیشتازند و این یعنی احتمال موفقیت آبی‌ها در کسب کرسی‌های بیشتر در مجلس نمایندگان بسیار بالا است.

 

house

 

شمارش انتخابات فرمانداران ایالت‌ها نیز همچنان ادامه دارد. تا این لحظه، فرمانداری ۲۴ ایالت به تصاحب جمهوری‌خواهان درآمده و ۲۱ ایالت نیز در اختیار نامزدهاتی حزب دموکرات است. این نتیجه موفقیتی دیگر برای آبی‌های آمریکا است چرا که توانسته‌اند ۲ کرسی را از چنگ حزب جمهوری‌خواه دربیاورند.

governor

رقابت در ایالت‌های آریزونا، کانزاس، نوادا، اورگان نفس‌گیر است. نامزدهای فرمانداری در این ۳ ایالت، به ترتیب با ۱.۸، ۱.۶ و یک درصد از رقبای جمهوری‌خواه‌شان پیشی گرفته اند. در آلاسکا اما، «دانلیوی» جمهوری‌خواه با اختلاف ۲۹درصدی از «گارا»، نامزد حزب دموکرات در آستانه پیروزی است.

 

شگفتی‌های انتخابات میان‌دوره ۲۰۲۲ ایالات متحده در ایالت نیویورک رقم خورد. از ۱۰ منطقه این ایالت، ۸ منطقه به نامزد جمهوری‌خواهان در سنا رای داده‌اند و تنها دو منطقه به رنگ آبی درآمده است. این ترکیب در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، دقیقا برعکس و ۸ به ۲ به نفع جو بایدن بود. در نهایت، «چارلز شامر» دموکرات با اختلاف ۷۰۰هزار رأی از نیویرک به سنا راه‌پیدا کرد اما ریزش سبد رأی دموکرات‌ها در یکی از دموکرات‌ترین ایالت‌های آمریکا، نگرانی تحلیل‌گران را برای انتخابات ریاست‌جمهوری آینده برانگیخته است.

 

NY

 

 

مولف : سینا جهانی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین