کد مطلب: 53755

کشف یک باند عجیب قاچاق انسان درعملیات بزرگ پلیسی

قاچاق لاکچری مهاجران ایرانی و عراقی با هواپیمای خصوصی

قاچاق لاکچری مهاجران ایرانی و عراقی با هواپیمای خصوصی

در عملیات بزرگ پلیس چند کشور اروپایی یک باند قاچاق انسان کشف شده که با هواپیمای خصوصی مهاجران ایرانی و عراقی را از ترکیه به اروپا می‌آورده است. قاچاقچیان برای هر نفر ۲۰ هزار یورو بابت این کار دریافت می‌کرده‌اند.

دویچه وله آلمان در گزارشی نوشت: پلیس و نهادهای قضایی اروپا با همکاری یوروپل و یوروجاست (آژانس اتحادیه اروپا برای همکاری در زمینه عدالت کیفری) توانستند باندی را کشف کنند که مهاجران را از ترکیه با هواپیمای خصوصی به اروپا می‌آورده است.

در همین رابطه روز سه‌شنبه ۲۲ شهریور پنج مظنون در بلژیک و ایتالیا دستگیر شدند. اتهام این افراد قاچاق انسان، جعل سند و پولشویی است. همراه با این افراد دو هواپیمای خصوصی نیز توقیف شدند.

یوروپل و یوروجاست در بیانیه مشترکی در این باره گفته‌اند: «مهاجران که اغلب کردهای ایرانی و عراقی هستند در ترکیه با پاسپورت‌های دیپلماتیک جعلی سوار هواپیماهای خصوصی شده که قاعدتا باید به جزایر کارائیب پرواز می‌کرده‌اند اما در توقفی در فرودگاه‌های اروپایی مثل آلمان، اتریش و فرانسه پیاده شده، پاسپورت‌های جعلی‌شان را از بین برده و تقاضای پناهندگی می‌کرده‌اند.»

 

پنج پرواز در عرض دو ماه

 

در فاصله اکتبر تا دسامبر سال ۲۰۲۰ یعنی مهر تا آذر سال ۱۳۹۹ حداقل پنج هواپیما در پنج کشور اروپایی به این ترتیب فرود آمده‌اند. قاچاقچیان برای این مسیر از هر مهاجر ۲۰ هزار یورو می‌گرفته‌اند.  اعضای این باند علاوه بر قاچاق انسان و جعل پاسپورت، متهم به جعل چک برای فریب شرکت‌های هواپیمایی نیز هستند تا بدین وسیله پروازهای چارتر خودشان را راه‌اندازی کنند.

در عملیات جست‌وجوی پلیس هفت محل؛ یکی در بلژیک و شش تای دیگر در ایتالیا تفتیش شدند. علاوه بر دو هواپیما، ۸۰ هزار یورو پول نقد و وسایل جعل پاسپورت نیز از این محل‌ها کشف شده است.

در ایتالیا دارایی این باند بالغ بر ۱۷۳ هزار یورو مسدود شده است. بازرسانی از کشورهای آلمان، اتریش، بلژیک، فرانسه، ایتالیا و آمریکا در این عملیات شرکت داشته‌اند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین