کد مطلب: 53502

دونالد ترامپ چه اطلاعاتی از امانوئل مکرون دارد؟

دونالد ترامپ چه اطلاعاتی از امانوئل مکرون دارد؟

... مکرون در مصاحبه‌ای که در فوریه ۲۰۱۷ با تتو (مجله‌ی برجسته‌ی دگرباشانِ جنسی فرانسه) انجام داد، گفته بود: «اگر هم‌جنس‌گرا بودم، انکارش نمی‌کردم. اتهامی که بر من وارد کردند، دو بحث نفرت‌انگیز در خود داشت: یکی اینکه بگوییم مردی که با زنی مسن‌تر از خودش زندگی می‌کند، قطعاً هم‌جنس‌گرا است... و دیگر اینکه خواسته‌اید به گروهی از افراد، لفظ جلف و زن‌ستیز اطلاق کنید... که این‌ها مصداق [هم‌جنس‌گرا هراسی] است.»...

 

•    ترامپ ادعا کرده که اف‌بی‌آی در جریان یورش به خانه مارآلاگو، پرونده‌ی محرمانه‌ای از رهبر فرانسه پیدا کرده است.

•    مکرون در حین مبارزات انتخاباتی مجبور شد عضویت در لابی هم‌جنس‌گرایان ثروتمند را رد کند.

•    او اتهامات مربوط به داشتن رابطه با متیو گال را رد کرده است.

•    شایعات هم‌چنین گویای آن بودند که مکرون با معاون سابق دفتر خود نیز رابطه داشته.

 

این‌ها پرسش‌هایی هستند که در امتداد راهروهای طلاکاری‌شده‌ی کاخ الیزه طنین انداخته‌اند. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، در غیاب همسرش، پشت درهای بزرگ آن سالن خصوصی مشغول چه کاری بوده؟

 

گویا رؤسای جمهور فرانسه به خاطر مهمانی‌های زنانه‌ای که برگزار می‌کرده‌اند، به بدنامی شهره‌اند. به عنوان مثال همان شبی که پرنسس دایانا در پاریس درگذشت، ژاک شیراک را پیدا نکردند. و در نهایت کاشف به عمل آمد که همسرش با ستاره‌ی سینمای ایتالیایی، کلودیا کاردیناله هم‌خوابه بوده است.

 

حالا برای این شایعات دست‌اولی که در مورد امانوئل مکرون پخش شده باید قدردان دونالد ترامپ باشیم. رئیس‌جمهور سابق ایالات‌متحده حالا مدعی شده است که درگیر یک رسوایی جنسیِ مربوط به همتای فرانسوی خویش است.

 

هشتم آگوست بود که مأموران اف‌بی‌آی به خانه ترامپ در مارآلاگو هجوم برده و جعبه‌هایی از اسناد طبقه‌بندی‌شده را در تحقیقات جنایی خود پیدا کردند.

 

یکی از پرونده‌ها به پاریس مربوط می‌شده؛ آن هم چه پرونده‌ای! پرونده‌ی جنسی امانوئل مکرون... این پرونده از سوی اف‌بی‌آی با عنوان «اطلاعات مربوط به: رئیس‌جمهور فرانسه» به ثبت رسید.

 

با وجودی که اصل داستان کماکان فاش‌نشده باقی مانده، اما فضای اینترنت حالا لبریز از شایعات است.

 

و ترامپ هم که مدت‌هاست شیفتگی خاصی نسبت به زندگی خصوصی مکرون از خود نشان می‌دهد، مطابق گزارشات حالا از اینکه از جزئیات (ظاهراً: هرزگی‌های) او با خبر است، به خود می‌بالد.

 

مطابق گزارش مجله رولینگ‌استون، ترامپ با شعف این جمله را تکرار کرده که «مکرون هم شیطنت‌هایی دارد... که خیلی از مردم ازشان بی‌خبرند.»

 

تلاش‌ها جهت واکاوی پرونده‌ی جنسی ترامپ کماکان در حال انجام است... و اسرار قطعاً پنهان باقی نخواهند ماند؛ هر‌چند زمان دقیق افشای آنها معلوم نیست.

 

حالا دیگر تقریباً همه می‌دانند که امانوئل مکرون زمانی که تنها ۱۵ سالش بود، با معلم ۳۹ ساله‌ی خودش که صاحب سه‌فرزند بود، آشنا شده است (مکرون و همسرش بریژیت حالا به ترتیب ۴۴ ساله و ۶۹ ساله هستند).

 

اما این اتفاق، اولین برچسبی نبود که به مکرون زده شد.

 

امانوئل مکرون در سال ۲۰۱۷ در حالی که کمپین انتخاباتی ریاست‌جمهوری را برگزار می‌کرد، مجبور شد عضویت در یک «لابی هم‌جنس‌گرایان متمول» را انکار کرده و ادعاهایی را که به رابطه‌داشتنش با ماتیو گال، سرپرست ۴۰ ساله‌ی رادیو فرانسه زده شده بود، رد کند.

 

متیو گلت
ماتیو گاله

 

ماتیو گاله که رسماً هم‌جنس‌باز محسوب می‌شد، از چهره‌های برجسته‌ی رسانه‌های فرانسه بود و مشهور بود که در مراسمات بسیاری مکرون را ملاقات کرده است.

 

شایعات آنلاین روز‌به‌روز بیشتر شدند و مکرون را واداشتند اعلام کند: «آنها می‌گویند من با ماتیو گال رابطه‌ای متفاوت دارم... اما این واقعیت ندارد.»

 

او در یک گردهمایی بار دیگر تکرار کرد: «من خودِ واقعی‌ام را بازی می‌کنم و هرگز چیزی برای پنهان‌کردن نداشته‌ام. من هم شایعاتی را که می‌گویند زندگی مخفیِ دیگری دارم، شنیده‌ام. این اخبار به مذاق برنژیت خوش نمی‌آید. من چنان شب و روزم را وقف او می‌کنم که خودش هم حیران مانده که چطور از پس انجام این کار برمی‌آیم.»

 

اما به یک سال نرسیده بود که شایعه‌ی پاریسیِ دیگری که به همان اندازه هیجان‌انگیز بود، پراکنده شد.

 

این بار ادعا شده بود که مکرون با افسر امنیتی سابق، الکساندر بنالا هم‌خواب شده است. چه توضیح دیگری در پس رفتارهای ملایم مکرون و ادامه‌ی کار او با بنالا وجود داشت؟... آن هم پس از فیلمی که در حال کتک‌زدن شهروندی فرانسوی از او فاش شده بود؟

 

الکساندر بنالا
الکساندر بنالا

 

اوایل ماه می ۲۰۱۸ بود... که بنالا مشغول تماشای وقایع روز در کنار ژاندارم‌ها بود. اما آن روز، روز تعطیلی بنالا بود و او برای این کار از رئیسش اجازه دریافت کرده بود.

 

تصاویر منتشر‌شده‌ی روز بعد، الکساندر بنالا را در حالی نشان داده بود که کلاهی ضدشورش با لبه‌ای پیش‌آمده بر سر داشت؛ و بازوبندی نارنجی به بازویش بسته بود، که رویش نوشته بود: «پلیس».

 

([توضیح تکمیلی: طبق اعلام دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه: به الکساندر بنالا، که مأمور پلیس نیست و قبلاً به عنوان یک محافظ خصوصی مشغول کار بوده، اجازه داده شده بود که عملیات پلیس را در روز اول ماه می که تعطیل رسمی است از نزدیک مشاهده کند. دفتر امانوئل مکرون افزود: پس از آن حادثه، الکساندر بنالا به مدت دو هفته و بدون دریافت حقوق از مقامش تعلیق شده و به جای سازمان‌دهی حفاظت سفرهای رییس جمهور به یک پست اداری منتقل شد. سخنگوی دفتر امانوئل مکرون به خبرنگاران گفت: «این تنبیه برای مجازات رفتار غیرقابل پذیرش او و آخرین هشدار قبل از اخراجش بوده است.»])

 

این کار او غیر‌قانونی بود. قرار نبود که بنالا بخشی از تلاش‌های امنیتی باشد. مضاف بر اینکه جعل هویت یک افسر پلیس نیز جرمی بسیار جدی است.

 

اما بنالا ازین هم پیش‌تر رفت. شوق لباسی که پوشیده بود، برش داشته و به شخصه آغاز به کنترل معترضان کرد.

 

یکی از تماشاچیان از او در حال دستگیریِ یک‌زن فیلم‌برداری کرده.

 

تصاویر بعدی نیز او را در حالی نشان می‌دادند که با مردی گلاویز شده و در حالی که او را گرفته است، با مشت بر سرش می‌کوبد.

 

وقتی در ژانویه ۲۰۱۸ کوس این رسوایی به صدا درآمد، مکرون ناچار شد به طرزی باورناپذیر و بی‌دست‌و‌پا توضیح بدهد که چرا بنالا هنوز شغل پیشین خویش را دارد... و بدتر آنکه حتی مجوز امنیتی، ماشینی در اختیار و نیز آپارتمانی دولتی را تصاحب کرده است.

 

بنالا در نهایت اخراج شد. اما با تأخیری بسیار. عامل این تأخیر چه بود؟ مردم خودشان با گمانه‌پراکنی پاسخ این سؤال را ساختند.

 

رئیس‌جمهور هم ناچار شد بیانیه‌ای عجیب‌و‌غریب انتشار داده و بگوید «بنالا هیچ‌وقت معشوق او نبوده است.»

 

به نقل از یک منبع حزب مخالف سوسیالیست، گفته شده بود که مکرون در حال انکار چیزی‌ست که برای هیچ‌یک از شخصیت‌های مهم جذابیتی ندارد. اتهام او این است که هوای الکساندر بنالا را داشته و بنالا از کارمندان مورد علاقه‌اش بوده است.

 

بنالا نیز در نهایت به سبب شیطنت‌هایی که اول ماه می انجام داده بود، به زندان محکوم شد.

 

مکرون در مصاحبه‌ای که در فوریه ۲۰۱۷ با تتو (مجله‌ی برجسته‌ی دگرباشانِ جنسی فرانسه) انجام داد، گفته بود: «اگر هم‌جنس‌گرا بودم، انکارش نمی‌کردم. اتهامی که بر من وارد کردند، دو بحث نفرت‌انگیز در خود داشت: یکی اینکه بگوییم مردی که با زنی مسن‌تر از خودش زندگی می‌کند، قطعاً هم‌جنس‌گرا است... و دیگر اینکه خواسته‌اید به گروهی از افراد، لفظ جلف و زن‌ستیز اطلاق کنید... که این‌ها مصداق [هم‌جنس‌گرا هراسی] است.»

 

بریژیت نیز از دریافت یک تماس تلفنی ناشناس در سال ۲۰۱۷ شکایت کرده بود... زمانی که صدای مردی از پشت گوشی به او گفت که «شوهرش با مرد دیگری نیز ملاقات دارد».

 

بریژیت
بریژیت

 

با وجود تلاش‌های شدید سرویس‌های مخفی فرانسه، هویت فرد تماس‌گیرنده، هرگز شناسایی نشد.

 

موضوع این بود که خود بریژیت هم با شایعات مسمومی که در مورد خودش نقل می‌شده، با این فضاها بیگانه نبود.

 

روزنامه‌نگاران راست افراطی بارها این داستان را منتشر کردند که جنسیت ابتدایی بریژیت در آغاز تولدش در ۱۹۵۳ «پسر» بوده و نامش هم ژان میشل تروگنو. روایات می‌گفتند که تروگنو در اوایل دهه ۱۹۸۰ تحت عمل جراحی تغییر جنسیت داده است.

 

پلتفرم‌های مرتبط با حزب تجمع ملی مارین لوپن، تجمع ضدواکسن‌ها و جنبش جلیقه‌زردها از اشاعه‌دهندگان این ادعای ناصحیح بودند.

 

لو فیگارو، از خبرگزاری‌های معتبری بود که این اتهام را با عنوان «اطلاعات نادرست ترنس‌هراسی»، آن هم مبتنی بر «شایعاتی پوچ» محکوم کرد.

 

  • اما چرا برخی از فرانسوی‌ها انقدر زود شایعات را باور می‌کنند؟

 

بخشی از پاسخ را شاید بتوان در شیطنت‌های پیشینیان مکرون جستجو کرد. سنت سالم فرانسه در بحث افراط جنسیِ تحت حمایت دولت، به قرن‌ها پیش برمی‌گردد.

 

فلیکس فوره در سال ۱۸۹۹ ریاست‌جمهوری خود را در حین آمیزش با معشوقه‌ی بسیار جوانش، به پایان رساند (چون در همان حال دار فانی را وداع گفت)...

 

...

...

 

عکس‌های پاپاراتزی از اولاند، که در گوشه‌ای از الیزه به آشیانه‌ی معشوقش می‌شتابد، برای دوست‌دخترش، والری تیروایلر، قابل تحمل نبود. او که خبرنگار سیاسی «پاریس‌مچ» بود خیلی سریع خود را به بیمارستان رساند.

 

خوب تعجبی هم ندارد که جویندگان رسوایی، از مکرون نیز انتظاری مشابه داشته باشند. پس حقیقتِ مردی که منتقدانش به سبب سبک سلطه‌جویانه‌ای که دارد، لقب «ناپلئون کوچک» داده‌اند را کجای داستان باید جست؟

 

ناظران آگاه او را به نوعی از «امشب نه، ژوزفین!» تشبیه کرده‌اند (عبارتی که به پاسخ فرضی بناپارت در هنگام رد رابطه جنسی با ملکه جوزفین اشاره دارد). به عقیده‌ی آنها مکرون نیز درست مانند بناپارت به نوعی «فاقد ویژگی جنسی» بوده است.

 

یکی از دوستان قدیمی که رئیس‌جمهور فرانسه را از دوران کودکی‌اش می‌شناسد، می‌گوید: «در کل او دغدغه‌هایش زیاد نیست. او از آغاز رابطه‌اش، با بریژیت رفتار خوبی داشته. او خیلی آرام است. و مردم بدشان نمی‌آید پیاز‌داغ هر‌چیزی را زیاد کنند... خصوصاً که این کار مطلوب جوانانِ امروزی‌ست. مکرون چیزی ندارد که نگرانش باشد و از ترامپ هم نمی‌ترسد.»

 

مکرون بارها از حمله‌ی (از طریق فضای مجازی) عوامل روسی که برای ولادیمیر پوتین کار می‌کنند، شکایت کرده است.

 

یکی دیگر از دستیاران مکرون گفت: «آنها شایعات را شروع کرده‌اند و خودشان هم به آن پر‌و‌بال می‌دهند.»

 

«انتشار اطلاعات نادرست، ابزار مناسبی برای مخالفان سیاسی است... زمانی که قصد بدنام‌کردن کسی را داشته باشند. شاید عواملِ ترامپ هم صرفاً اطلاعاتی نادرست را جمع‌آوری کرده‌اند.»

 

هر آنچه در پرونده‌ی کنونی مکرون وجود دارد (پرونده‌ی ۱a) را حتی از زبان سخت‌ترین منتقدانش هم تنها با این عبارت می‌توان توصیف کرد که: عشق واقعی مکرون، خودش است... او عاشق «خویش» است و شاید عاشقانه‌ترین پیوند زناشویی که تاکنون به عمرش داشته... ارتباطش با آینه بوده است.

 

 

 

مترجم : مونس نظری

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین