کد مطلب: 53280

بازگشت شایعات قدیمی در مورد همسر علیف

بازگشت شایعات قدیمی در مورد همسر علیف

خبر جنجالی سال ۲۰۱۰ در مورد همسر الهام علیف بار دیگر پس از سال‌ها در شبکه‌های اجتماعی حاشیه‌ساز شده است.

در دسامبر ۲۰۱۰ مهربان علیف، همسر الهلم علیف رییس جمهوری جمهوری آذربایجان به سوژه‌ی بی‌سابقه‌ روزنامه‌های خارجی تبدیل شد.

 

در آغاز، روزنامه‌ی راست‌گرای ایتالیایی Il Foglio، در سوم دسامبر همان سال مقاله‌ای منتشر کرد که در آن از دیپلمات‌هایی ناشناس به عنوان مرجع یاد کرده و گفته بود در برلین «دیدارهایی غیر‌رسمی»، با ماهیت عاشقانه «مهربان علیف» و الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس رخ داده است.

 

سپس در دوازدهم دسامبر، روزنامه‌ی گاردین، داستانی را در مورد یک سند ویکی‌لیکس منتشر کرد؛ که مطابق گزارش‌ها توسط یکی از کارکنان سفارت ایالات‌متحده در باکو تهیه شده بود و نفود سیاسی و منافع تجاری خانواده‌ی علی‌وا را توصیف کرده و در مورد احتمال استفاده‌ی بانوی اول از جراحی پلاستیک حدس‌هایی زده بود.

 

اتهامات واردشده از سوی روزنامه‌ی Il Foglio، به همراه گالری عکسی با عنوان «خیلی زیبا برای بانوی اول»، مهربان علیف را به صدر خبرهای جنجالی روزنامه‌ها آورد.

 

هیچ رسانه‌ای در باکو جرات نکرد کوچکترین خبر یا اشاره‌ای به این موضوع منتشر کند اما گزارش روزنامه‌ی ایتالیایی، بسیاری از آذربایجانی‌ها را شوکه کرد و انتشار این داستان به یکی از داغ‌ترین موضوعات بحث در پایتخت آذربایجان تبدیل شد.

 

ساکنان باکو با دسترسی به ترجمه‌های روسی که از هشتم دسامبر در رسانه‌های آنلاین روسی و ارمنی منتشر شدند، از عطش خود برای شایعات و کنایه‌ها کاستند.

 

سرانجام دولت باکو ناچار شد به این شایعات واکنش نشان بدهد. دفتر همسر الهام علیف در بیانیه‌ی ۹ دسامبر بیانیه‌ای خشم‌آلود در مورد این شایعات ممتشر و آن‌ها را به شدت تکذیب کرد. در این بیانیه آمده بود «برخی نیروهایی که علاقه‌ای به اعتبار روزافزون کشور آذربایجان و اقتدار بین‌المللی بانوی اول این کشور نداشته‌اند» این مقاله را منتشر کرده‌اند. باکو همچنین خواستار عذر‌خواهی علنی و بازپس گرفتن کامل ادعاها از جانب این روزنامه‌ ایتالیایی شده بود.

 

نمایندگان روزنامه‌ ایتالیایی اما هیچ پاسخی به این درخواست‌ها ندادند. تنها چند رسانه نزدیک به دولت باکو بیانیه دفتر همسر علیف را بدون اشاره به مقاله‌ اصلی منتشر کردند

 

سند ادعایی سفارت ایالات‌متحده در سال ۲۰۱۰، مهربان علیف را به عنوان نماینده‌ای توصیف کرده بود که هرگز در پارلمان دیده نشده و «در مورد مسائل سیاسی نیز اطلاعات ضعیفی دارد». این سند همچنین فاش کرد که او «جراحی‌های زیبایی قابل توجهی روی صورتش انجام داده است و به همین دلیل هم نمی‌تواند خیلی از حالات چهره را به درستی نشان دهد.» لباس‌های او نیز حتی در دنیای غرب، «تحریک‌آمیز» توصیف شده بودند.

 

اکنون پس از سال‌‌ها این گزارش بار دیگر در شبکه‌های اجتماعی بازنشر و به اشتراک گذاشته می‌شود. برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز با بحث در مورد این موضوع، مشروعیت اخلاقی و سیاسی خانواده علیف را زیر سوال می‌برند.

 

گفتنی است الهم علیف در سال ۱۳۹۵، مهربان همسر خود را که پیش از آن نماینده مجلس باکو بود به سمت معاون اولی رییس جمهوری منصوب کرد. این زوج به همراه فرزندان‌شان همچنین نفوذ گسترده‌ای در اقتصاد کشور دارند.

 

 

منبع خبر : eurasianet.org
مترجم : مونس نظری

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار