کد مطلب: 52748

چانه‌زنی هسته‌ای در هتل کوبورگ ادامه دارد

ادعای مقام اروپایی در مورد سپاه

گفتگوها برای زنده کردن دوباره توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی در حالی در محل هتل تاریخی «کوبورگ» وین در حال برگزاری است که برخی منابع اروپایی از «رها شدن» در خواست قبلی ایران مبنی بر خروج سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی مورد ادعای واشنگتن خبر داده است.

به گزارش ایسنا یک مقام ارشد اروپایی ادعا کرد که مذاکره‌کنندگان تضمین‌هایی مبنی بر عدم مختل شدن توافق در صورت خروج احتمالی آمریکا از آن حاصل کرده‌اند و می‌گویند که قدرت‌های جهانی به دنبال نهایی کردن متن توافق هستند.

 

این مقام اروپایی مدعی شده که درخواست ایران مبنی بر خروج نام سپاه از لیست گروهک‌های ترویستی آمریکا رها شده است. به گفته این مقام، به این مسئله «در آینده» و پس از حصول توافق پرداخته خواهد شد.

 

مقام ارشد اتحادیه اروپا با اعلام اینکه پس از ازسرگیری مذاکرات در وین پیشرفت‌هایی حاصل شده عنوان کرد که این پیشرفت‌ها شامل تضمین‌هایی است که در آن آمریکا با زیرپا گذاشتن قول‌هایش در آینده نتواند توافق را مختل کند. او ادعا کرد: ما حال تضمین‌هایی اساسی در اختیار داریم. آن جایی که من دریافته‌ام ایران خوشحال است و در رابطه با آنچه که در متن توافق است، احساس خرسندی می‌کند.

 

همزمان، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین از گفت‌وگوی خود با هیات مذاکره‌کننده ایران بر سر برجام خبر داد.

به گزارش ایسنا، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین روز جمعه در توییتی نوشت: دیدار پرثمر دیگری نیز با همتایان ایرانی در مذاکرات وین بر سر برجام داشتم.

 

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه هم روز جمعه گفت: «موضع ما بسیار روشن است و هرگز تغییر نکرده است: «این طرح (برجام) باید منحصراً به شکلی که توسط شورای امنیت سازمان ملل تصویب شده و بدون هیچ گونه اضافات یا حذفیات بازیابی شود.» به گفته وزیر امور خارجه روسیه «آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند طرح اصلاح‌شده را موضوع توافق جدید قرار دهند، در حالی که ایرانی‌ها اصرار دارند که همه چیز طبق مصوبه سال ۲۰۱۵ باشد.»

 

لاوروف گفت: «من معتقدم که موضع ایران کاملاً مشروع است. آمریکایی ها از این طرح خارج شدند که همه و خود آمریکایی ها زمانی آن را تایید کرده بودند. از آنجایی که واشنگتن تلاش کرده بود آن را نابود کند، البته واشنگتن باید صرفاً موضع خود را پس بگیرد و بازگردد و در حال حاضر مسئله این است.»

 

از سوی دیگر یک مقام ارشد کاخ سفید با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای با ایران تقریباً کامل شده، ادعا کرد که زمان برای تهران جهت پذیرش توافق در حال سپری شدن است! «جان کربی» هماهنگ‌کننده ارتباطات استراتژیک در شورای امنیت ملی کاخ سفید بامداد جمعه مدعی شد که زمان برای تهران جهت بازگشت به توافق هسته‌ای در حال تمام شدن است.

 

گفتنی است برخی رسانه ها امروز به نقل از خبرگزاری بلومبرگ مدعی شدند که این خبرگزاری به نقل از دیپلمات‌های اتحادیه اروپا گزارش داده که موانع احیای برجام می‌توانند ظرف ۷۲ ساعت برطرف شوند یا دیگر توافقی امکان‌پذیر نخواهد بود. آنها گفته‌اند که این امر مستلزم تصمیم‌گیری‌های سیاسی در سطح بالا در تهران و واشنگتن است، اما به نظر می‌رسد که تمایل دو طرف برای سازش با یکدیگر کم‌تر شده است.

 

مذاکرات ایران و ۱+۴ در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزیران خارجه از روز پنجشنبه در وین پس از یک دوره طولانی وقفه در گفت‌وگوهای مستقیم از سر گرفته شد. آخرین بار ایران و آمریکا با حضور نماینده اتحادیه اروپا در دوحه با یکدیگر مذاکره کردند اما نتیجه ملموسی از این مذاکرات به دست نیامد.

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار