کد مطلب: 51925

پناهندگان اوکراینی در حال بازگشت به خانه‌اند

[...] خانواده‌ها در حالی که به زادگاه خویش بر‎می‌گردند این را هم می‌دانند که شاید روزی دوباره مجبور به ترک کشورشان شوند. اما جریان روزانه به کشور اوکراین گویای آن است که بسیاری از اوکراینی‌ها مایل به بازگشت به موطن خویش‌اند... یا لااقل در صورت امن‌بودن اوضاع، این کار را، ولو به صورت موقت، انجام خواهند داد.

داده‌های مرزی نشان می‌دهند که جریان ثابتی از پناهندگان در حال بازگشت به کشور جنگ‌زده خویش هستند.

 

با وجود ادامه خونریزی‌ها در شرق اوکراین، بسیاری از پناهجویان اوکراینی در حال بازگشت به کشورشان هستند. آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، از زمان آغاز تهاجم روسیه، به ردیابی گذرگاه‌های مرزی اوکراین مشغول است.

 

تا ۱۶ ژوئن، آمار تجمعی شمار عبورها از اوکراین به کشورهای همسایه به ۷.۷ میلیون نفر رسید. اما این آمار در جهت معکوس (یعنی از کشورهای همسایه به اوکراین) به ۲.۶ میلیون نفر می‌رسد. یعنی حدوداً یک‌سوم افرادی که اوکراین را ترک کرده‌اند، تمایل دارند به موطن خود برگردند.

 

آمار سازمان ملل با هشدارهایی نیز همراه است. برخی گذرگاه‌ها تنها برای رصدکردن سفرها، و نیز بررسی اعضای خانواده‌های در حال عبور، و کمک به افراد برای ترک کشور است.

 

مقامات بالکان در کمیته بین‌المللی نجات (که یک سازمان امدادی است)، گزارش می‌دهند که برخی کارگران در حال عبور از مولداوی به اودسا هستند. اما اتحادیه اروپا بر این باور است که بسیاری افراد در حال بازگشت و اقامت‌گزینی در کیف و چرنیهف و بخش‌های غربی کشور (که در آنها درگیری کمتری است) هستند.  

 

تعداد عبورهای روزانه از هر دو سو، در حال تقارب‌اند. خصوصاً شمار ورود و خروج‌ها از آغاز ماه می، به یکدیگر بسیار نزدیک بوده‌اند.

 

در ۱۳ ژوئن، ۴۵ هزار عبور از داخل کشور به سوی خارج مرز به ثبت رسید؛ و آمار ورودی‌ها (بازگشت افراد) در این تاریخ ۳۳ هزار مورد بود.

 

بازگشت اوکراینی‌ها به کشور خودشان حتی اگر در مقیاس پایین هم اتفاق بیفتد، باز هم نقش بسزایی در کاهش فشار کشورهای همسایه‌شان دارد که سعی داشته‌اند در طول این مدت اوکراینی‌ها را تأمین نمایند.

 

شمار این پناهندگانِ بازگشتی از لهستان، از همه جای دیگر بیشتر است و متعاقباً حجم بیشتری نیز از فشارهای وارده بر این کشور برداشته شده است... چرا که لهستان، از اواخر ماه فوریه، تلاش‌های بسیاری برای تأمین مسکن پناهندگان انجام داده است.

 

افزایش تقاضا، به افزایش بیش از ۴۰ درصدی اجاره‌بها در ورشو، در مقایسه با سال گذشته انجامیده است. ساختمان‌های اداری به خوابگاه تبدیل شده‌اند.

 

آمار مولداوی که بزرگ‌ترین نسبت پذیرش پناهنده را به نسبت جمعیتش در اروپا داشته است، نشان می‌دهد که از ۲۸ فوریه به این سو، ۱۳۲ هزار نفر به اوکراین برگشته‌اند.

 

خانواده‌ها در حالی که به زادگاه خویش بر‎می‌گردند این را هم می‌دانند که شاید روزی دوباره مجبور به ترک کشورشان شوند. اما جریان روزانه به کشور اوکراین گویای آن است که بسیاری از اوکراینی‌ها مایل به بازگشت به موطن خویش‌اند... یا لااقل در صورت امن‌بودن اوضاع، این کار را، ولو به صورت موقت، انجام خواهند داد.

 

 

 

منبع خبر : اکونومیست

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار