کد مطلب: 51431

چطور می‌شود از نلسون ماندلا پول در آورد

«محراب ماندلا». هتل بوتیکی که در ماه سپتامبر افتتاح شد. نشان‌دهنده قدرت برندی که حول محور «نلسون ماندلا»، نخستین رییس جمهوری منتخب آفریقای جنوبی ساخته شده است. این هتل متعلق به «بنیاد نلسون ماندلا»‌ است. موسسه خیریه‌ای که توسط ماندلا پس از کناره گیری از قدرت او تأسیس شد.

 ماندلا پیش از مرگش در سال ۲۰۱۳، پول آمریکایی‌های ثروتمندی(مثل بیل کلینتون و بنیاد گیتس) را جذب کرد که ۸۰ درصد از کمک‌های مالی به بنیادش را تامین می‌کردند. «سلو هاتانگ»، مدیرعامل بنیاد ماندلا، از روی آوردن سرمایه‌گذاران آمریکایی به سمت اهداف اظهار تاسف می‌کند. از زمان کناره‌گیری ماندلا از قدرت در سال ۱۹۹۹ نرخ فساد در آفرقای جنوبی افزایش یافت و همین موجب نگرانی بسیاری شده است.

 

MV5BYTZiZjYzYWYtOTQyNy00OTA2LWJiOWItMTBmZjk2MDJkYjliXkEyXkFqcGdeQXVyNzI4MDMyMTU@._V1_
۴۶۶۶۴، شماره نلسون ماندلا در زندان آپارتاید

 

خوشبختانه بنیاد او صاحب حدود دوازده علامت تجاری ارزشمند از جمله «۴۶۶۶۴» است. گاهی اوقات از آن‌ها برای درآمدزایی و تقویت خزانه استفاده می‌کنند. به عنوان مثال با احداث یک هتل یا تولید لباس‌های مارک‌دار. اما حواسشان هست که این اقدامات، میراث رییس‌جمهوری سابق را کم ارزش جلوه ندهد. «هاتانگ» می‌گوید که پاسخ او به تولید همبرگر نلسون ماندلا، یک «نه» بزرگ است: «ما سعی می کنیم از قامت آن مرد را حفاظت کنیم.»

این بنیاد اما، تنها جایی نیست که از نام «ماندلا» کسب درآمد می‌کند. ماه گذشته، مزرعه و موزه «Liliesleaf Farm» یک ان‌اف‌تی (توکن غیرقابل تعویض) را از حکم دستگیری ماندلا در سال ۱۹۶۱ فروخت. این پول ممکن است به بازگشایی این موزه که سال گذشته به دلیل کووید۱۹ بسته شد کمک کند؛ موزه ای که زمانی خانه امنی برای گروه‌های ضد آپارتاید بود.

 

20220423_MAP004_0

 

ماه گذشته نیز «ماکازیوه ماندلا»، دختر بازمانده مادیبا از ازدواج اولش، ان‌اف‌تی‌هایی را از نقاشی‌های او به حراج گذاشت (تصویر). خانم ماندلا و دو تا از فرزندانش، «خانه ماندلا» را اداره می‌کنند. آن‌ها در میان همه این چیزها، مجموعه‌ای از شراب‌های 5‌دلاری را با الهام از قبیله خانوادگی‌اش می‌فروشند: «نجیب، محترم، مورد اعتماد». در ماه دسامبر خانم ماندلا، کلیدی را که برای قفل کردن سلول پدرش در جزیره روبن استفاده می‌شد به حراج گذاشت. دولت این حراج را با علت «دولتی بودن این دارایی» توقیف کرد. خانم ماندلا پاسخی به پرسش‌های موجود نداد اما گفته می‌شود که درآمد حاصل از آن قرار بود هزینه‌های احداث یک باغ یادبود را تامین کند.

«سلو هاتانگ» می‌گوید: «شما نمی‌توانید جلوی خانواده را بگیرید زیرا آن‌ها نام ماندلا دارند. اگرچه منتقدان، نوادگان مادیبا را به سوء استفاده از میراث او متهم می‌کنند، شاید درس بزرگتری در همه این سرمایه گذاری‌ها نهفته باشد. اقتصاد در حال فروپاشی است. تا زمانی که آفریقای جنوبی فاقد رهبرانی در قد و قامت ماندلا باشد، ارزش او جاودانه خواهد بود.»

 

مترجم : سینا جهانی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار