کد مطلب: 51409

دریچه در حال بسته شدن است

گروسی گفت: «البته ما همچنان امید خود را برای دست‌یابی به توافق، آن هم در چارچوب زمانی معقول، از دست نداده‌ایم... اما باید این واقعیت را پذیرفت که هر لحظه امکان دارد که این دریچه فرصت بسته شود.»

بروکسل/پاریس‌_ رئیس دیدبان اتمی سازمان ملل می‌گوید که در ایران به دنبال اطلاعات مربوط به ذرات اورانیوم یافت‌شده در سایت‌های قدیمی (و اعلام‌نشده) این کشور است و با این کار احتمال چالش در ماه ژوئن افزایش خواهد یافت.

مذاکرات بر سر احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران با قدرت‌های جهانی، از ماه مارس متوقف شده است. و عمده دلیل آن هم اصرار تهران برای بر‎کناری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از فهرست سازمان تروریستی خارجی ایالات‌متحده بوده است.

در‎خواست ایران برای توقف تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ذرات اورانیوم (در سه سایت قدیمی و ظاهراً اعلام‌نشده)، با وجودی که بخشی از توافق هسته‌ای نیست، اما موضوعی است که باعث تنش میان تهران و غرب شده است.

این سه سایت نشان می‌دهند که ایران موادی هسته‌ای دارد که به آژانس اعلام نکرده است.

در ۵ مارس، ایران و ناظر هسته‌ای سازمان ملل بر سر یک برنامه سه‌ماهه برای مجموعه‌ای از تبادلات توافق کردند. پس از آن رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «به دنبال آن است که نتیجه‌گیری خویش را در نشست ژوئن ۲۰۲۲ شورای حکام (IAEA) گزارش کند.»

با این حال، دیپلمات‌های غربی گفته‌اند که علائم اندکی هست که نشان دهد تهران پاسخ رضایت‌بخشی به دیدبان داده است.

گروسی در سخنان خویش در پارلمان اتحادیه اروپا گفت که به شدت نگران این وضعیت است و به ایران نیز گفته است که تصور نهایی‌شدن توافق هسته‌ای، در شرایطی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد چیزهایی که باید می‌دانسته، تردید جدی دارد، برایش دشوار است.

گروسی از طریق وب‌استریم به کمیته‌های پارلمان اروپا گفت: «من قصد ندارم پیام هشدار‎دهنده‌ای بفرستم که ما را به بن‌بست بکشاند... اما وضعیت را خیلی خوب ارزیابی نمی‌کنم.»

انریکه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات هسته‌ای ایران در اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه وارد تهران شد؛ تا در مورد چیزی که خودش آخرین شانس برای نجات این توافق توصیف کرده (و شامل روسیه و چین و فرانسه و آلمان و بریتانیا نیز می‌شود) گفتگو کند.

منابع آگاه اعلام کرده‌اند که مقامات غربی تا حد زیادی، امید خود را به احیای این توافق از دست داده‌اند... آن هم در شرایطی که حمله روسیه به اوکراین، قدرت‌های بزرگ را چندشقه کرده است.

گروسی گفت: «البته ما همچنان امید خود را برای دست‌یابی به توافق، آن هم در چارچوب زمانی معقول، از دست نداده‌ایم... اما باید این واقعیت را پذیرفت که هر لحظه امکان دارد که این دریچه فرصت بسته شود.»

 

#روزنامه اینترنتی فراز #سایت فراز

 

 

 

مترجم : مونس نظری

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار