کد مطلب: 50600

پوتین فرمان حمله صادر کرد

آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه بامداد پنجشنبه به وقت محلی آغاز عملیات نظامی در اوکراین را اعلام کرد و اعلام کرد که نیروهای روسی وارد منطقه دونباس اوکراین خواهند شد. این سرزمین در اختیار جدایی طلبان مورد حمایت روسیه است و پوتین در اوایل این هفته آن را مستقل از اوکراین اعلام کرد.

پوتین در سخنانی که از تلویزیون روسیه پخش شد، گفت: «تصمیم گرفته‌ام که یک عملیات نظامی ویژه انجام دهم. روسیه نمی‌تواند با تهدیدی که از خاک اوکراین سرچشمه می گیرد، کنار بیاید.»

 

کارشناسان این اقدام را که توسط خبرگزاری دولتی روسیه تاس گزارش شده است، به عنوان یک اعلان جنگ واقعی توصیف کردند. الکساندر ویندمن، سرهنگ بازنشسته ارتش ایالات متحده که مدیر امور اروپا در شورای امنیت ملی در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ بود، در توییتی نوشت: پوتین به اوکراین اعلام جنگ کرده است. هدف روسیه این است که اوکراین را «غیرنظامی و آرام» کند. این اساساً بدترین سناریو است... پوتین می‌خواهد نیروهای مسلح اوکراین را نابود کند و یک رژیم دست نشانده در کیف سرکار بیاورد.»

 

گسیل ارتش روسیه به دونتسک و لوهانسک؛ جلسه اضطراری شورای امنیت

 

روزنامه نگاران روسی زبان ارزیابی ویندمن را تکرار کردند. جولیا آیوف در توییتر خود نوشت: پوتین گفت که اوکراین را «بی هویت و غیرنظامی» خواهد کرد و مسئولین «جنایات جنگی» را محاکمه خواهد کرد.  او نگفت فقط دونباس، {گفت} اوکراین. همه اوکراین...

 

سی‌ان‌ان بلافاصله گزارش داد که «تیم خبری‌اش چندین انفجار مهیب را در نزدیکی کیف، پایتخت اوکراین می‌شنود». نیویورک تایمز ویدئویی از انفجارهای قابل مشاهده در نزدیکی شهر خارکف اوکراین منتشر کرد. گزارش ها حاکی از آن است که وزارت کشور اوکراین تایید کرده است که کیف مورد حمله هوایی قرار گرفته است.

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار