کد مطلب: 50392

تاثیر اقتصادی احتمال حمله روسیه به اوکراین

نفت بالا رفت، بورس سقوط کرد

درست زمانی که سرمایه‌گذاران در حال بررسی چشم‌انداز افزایش نرخ بهره آمریکا در آینده بودند، بازارهای مالی زیر تاثیر خبر حمله نزدیک روسیه به اوکراین سقوط کرد.

روز جمعه گزارش‌ها حاکی از این بود که روسیه در موقعیتی است که در هر لحظه ممکن است تهاجم کامل به اوکراین را آغاز کند. همین خبرها باعث ایجاد ریسک در سراسر بازارهای مالی شد.

 

این در حالی است که جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا روز جمعه به خبرنگاران گفت که ایالات متحده ادعا نمی‌کند که پوتین تصمیم نهایی برای حمله به اوکراین گرفته است. گزارش‌های پیشین حاکی از آن بود که رئیس جمهور روسیه قبلاً تصمیم به حمله گرفته بود. سالویان گفت: «ما نمی گوییم که تصمیمی گرفته شده است، تصمیم نهایی توسط رئیس جمهور پوتین گرفته می‌کند... آنچه ما می گوییم این است که بر اساس آنچه روی زمین {در مرز اوکراین} می‌بینیم، دلایل کافی برای نگرانی داریم. مشاور امنیت ملی رییس جمهوریی آمریکا، با این حال، بر افزایش تهدید تهاجم به اوکراین که به گفته او می‌تواند «هر زمان» آغاز شود، تأکید کرد، زیرا هم اکنون هم اکنون تمام نیروهایی را که برای انجام یک اقدام نظامی بزرگ به آن نیاز دارد در مرز اوکراین آرایش داده است.

 

گزارش قبلی از PBS حاکی از آن بود که رئیس جمهوری روسیه به ارتش خود دستور داده است تا به درون خاک اوکراین پیشروی کنند و دو مقام دولتی گفته‌اند که انتظار می رود حمله هفته آینده آغاز شود. گزارش تصمیم پوتین درست پس از آن رسید که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که روسیه نیروهای خود را در مرز با اوکراین تقویت کرده است و می‌تواند در هر زمانی تهاجمی را آغاز کند.

 

این خبرهای دلهره‌آور سبب شد که سرمایه گذاران، ایمنی را انتخاب کنند و هر چه بیش‌تر روی اوراق قرضه ایالات متحده تمرکز کنند.  البته سهام شرکت‌های تولید جنگ‌افزار از جمله «لاکهید مارتین»‌بالا رفتند.

 

از سوی دیگر انتظارات برای اختلالات احتمالی در عرضه نفت باعث افزایش قیمت نفت شد. روسیه یکی از تولیدکنندگان عمده نفت و تامین کننده بخش بزرگی از انرژی مورد نیاز اروپا به شمار می رود به همین دلیل افزایش تنش‌ها میان این کشور و غرب  بر سر اوکراین بر روی بازار نفت تاثیرگذار است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار