کد مطلب: 49657

رزمایش نیروی هوایی تایوان هم‌زمان با بالاگرفتن تنش با چین

جت‌های نیروی هوایی تایوان در تمرینی شبیه سناریوی جنگی روز چهارشنبه به آسمان بلند شدند تا آمادگی رزمی خود را در بحبوحه تشدید تنش‌های نظامی با چین مرور کنند.

به گزارش سی‌ان‌ان قبل از برخاستن از زمین، خدمه پرواز در پایگاهی در شهر جنوبی چیای - محل استقرار جت های جنگنده F-۱۶ ساخت ایالات متحده که اغلب برای رهگیری هواپیماهای جنگی چینی در حال حرکت هستند - با به صدا درآمدن زنگ خطر به سمت هواپیماهای آماده شتافتند. این تمرینات بخشی از یک تمرین سه روزه برای نشان دادن آمادگی جنگی تایوان در آستانه تعطیلات سال نو چینی بود که در پایان این ماه فرا می‌رسد.

 

تنش‌ها در سراسر تنگه حساس تایوان در چند سال گذشته افزایش یافته است و تایوان از پروازهای مکرر نیروی هوایی چین در نزدیکی این جزیره شکایت کرده است. هواپیماهای نظامی چین اغلب به سمت جنوب غربی منطقه شناسایی دفاع هوایی خود (ADIZ) پرواز می کنند و در فضای هوایی در اطراف جزیره تایوان به نظارت و گشت زنی می‌پردازند. چین معتقد است تایوان بخشی از خاک این کشور است. چین احتمال استفاده از زور برای تحت کنترل گرفتن تایوان را رد نمی‌کند.

 

تایوان فعالیت های چین را جنگ «منطقه خاکستری» نامیده است که هم برای فرسودگی نیروهای تایوان از طریق درگیری مکرر آنها و هم برای آزمایش پاسخ‌های آن طراحی شده است. «تسای اینگ ون» رئیس جمهور تایوان، هفته گذشته در پیام سال نو خطاب به چین گفت که درگیری نظامی راه حل نیست. پکن با هشدار جدی پاسخ داد که اگر تایوان از هر خط قرمزی عبور کند به «فاجعه عمیق» منجر خواهد شد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار