|
کد مطلب: 49284

کسی تورم را جدی نمی‌گیرد

به نظر می‌رسد هم فدرال‎رزرو و هم دولت بایدن نگرشی بسیار معمول نسبت به تورم داشته‌اند. از زمانی که تورم توجه جهانی را به خود جلب کرد فدرال‌رزرو بر این نکته تأکید کرده که این یک پدیده کاملاً گذرا است.

راندال جی. هولکام

 

 

جروم پاول، رئیس فدرال‌رزرو در ماه ژوئن، تورم را امری موقتی توصیف کرد و جان ویلیامز، رئیس بانک فدرال‌رزرو نیویورک نیز تورم را برای سال ۲۰۲۱، ۳ درصد پیش‌بینی کرد. پرزیدنت بایدن در پاسخ به اعداد مربوط به تورم این ماه گفت که این‌ها مقدار اوج تورم است و پس از گذر از این دوران منتظریم تورم به سرعت کاهش پیدا کند. بایدن تورم را عامل مشکلات زنجیره تأمین می‌داند.

 

این ادعا تا حدی واقعیت دارد که تورم فعلی به دلیل بهبود اقتصاد از سیاست‌های دولتی پدید آمده است؛ سیاست‌هایی که برای مقابله با کووید اتخاذ شده‌اند. سیاست‌هایی که بسیاری مشاغل را تعطیل نموده و افراد زیادی را بیکار کردند. اما این عوامل همچنین باعث شدند تقاضا و تورم هر دوشان در سال ۲۰۲۰ کاهش داشته باشند.

 

فدرال‌رزرو مدعی است که هدف، تورم ۲ درصدی است. اینکه چرا تورمِ هدف فدرال‌رزرو تا این حد بالا است، بحثش جداست. اما بگذارید با توجه به هدفِ فدرال‌رزرو نگاهی به ارقام تورم بیندازیم.

 

میزان تورم، از نوامبر ۲۰۲۰ تا نوامبر ۲۰۲۱، ۶.۸ درصد بود... یعنی بالاترین میزان از سال ۱۹۸۲. تورم از نوامبر ۲۰۱۹ تا نوامبر ۲۰۲۰ هم ۱.۲ درصد بود. بنابراین میانگین تورم در دو سال گذشته «۴ درصد» بوده... و این نرخی دو برابر آن‌چیزی است که فدرال‌رزرو به عنوان هدف در نظر گرفته بوده است.

 

تجربه دهه‌ی ۱۹۷۰ نشان داده است که به محض شروع تورم، توقف آن تجربه‌ای آهسته و دردناک خواهد بود. تهدید تورم مدتی است که آشکار شده است... ماه مه هم به این موضوع اشاره کردم. اما به نظر می‌آید کسانی که قدرت انجام کاری در این زمینه را دارند بر این عقیده‌اند که این تورم به خودی خود از بین خواهد رفت...

 

اما واقعیت این است که این اتفاق به خودی خود نخواهد افتاد.

 

#روزنامه اینترنتی فراز #سایت فراز

 

 

 

منبع خبر : مؤسسه امریکایی تحقیقات اقتصادی
مترجم : مونس نظری

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار