کد مطلب: 49267

رهبر حزب مخالف خطاب به اردوغان:‌

می دانیم از خدا ترسی ندارید، حداقل از مردم شرمنده باش!

بزرگترین گروه تجاری ترکیه روز شنبه از دولت رجب طیب اردوغان خواست تا سیاست پولی مبتنی بر نرخ‌های پایین را که باعث سقوط لیر شده است کنار بگذارد و خواستار بازگشت به «قوانین علم اقتصاد» شد.

به دنبال هراس فعالان اقتصادی از مارپیچ تورمی ناشی از سیاست جدید اردوغان در مواجهه با افزایش قیمت‌ها، لیر در روز جمعه به پایین ترین سطح خود یعنی ۱۷ لیر در برابر یک دلار آمریکا رسید. این ارز حدود ۵۵ درصد از ارزش خود را در سال جاری از دست داده است. از جمله ۳۷ درصد از این سقوط تنها در ۳۰ روز گذشته رخ داده است.

 

سقوط لیر ادامه دارد

 

گروه تجاری (TUSIAD) که بزرگترین گروه تجاری ترکیه به شمار می رود می‌گوید به دولت در مورد تأثیرات منفی سیاست نرخ‌های پایین هشدار داده است. به اعتقاد این گروه تجاری، مشکلات اقتصادی به مشاغل و شهروندان آسیب می‌رساند. در بیانیه این گروه آمده است: «در نتیجه بی ثباتی که در چند وقت اخیر تجربه کرده‌ایم، مشخص شده است که اهداف برنامه اقتصادی ارودغان، محقق نخواهد شد. در فضای اقتصادی ترکیه محیط بی‌اعتمادی و بی‌ثباتی ایجاد شده و مدل اقتصادی {مورد نظر اردوغان} خطر ایجاد مشکلات بسیار بزرگتر در آینده را پی دارد.» این سازمان می‌گوید: «حتی صادرات که انتظار می‌رود بیشترین سود را از سیاست‌های اردوغان ببرد، تحت این شرایط آسیب دیده است.»

 

اقتصاد دستوری اردوغان، ترکیه را به کجا می‌برد؟

 

زیر فشار اردوغان، بانک مرکزی ترکیه از ماه سپتامبر تا کنون نرخ بهره را ۵۰۰ واحد کاهش داده است. اردوغان گفته است که مدل جدید صادرات، اشتغال و سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد. اقتصاددانان سیاست او را «بی‌پروا» نامیده‌اند. «دولت باچلی»، متحد اردوغان و رهبر حزب ملی گرای MHP، بیانیه TUSIAD را «مشکل ساز» نامید و رد کرد. او گفت:‌ «سیاست اقتصادی جدید، علیرغم محاصره اقتصادی موفق خواهد شد.»

 

اما کمال کیلیچداراوغلو، رهبر حزب جمهوری خواه خلق (CHP) { بزرگترین حزب مخالف اردوغان} درخواست برای برگزاری انتخابات فوری را تکرار کرد و مرال آکشنر، رئیس حزب دیگری به نام اییی، روز جمعه گفت که اردوغان باید استعفا دهد. او در توییترخود نوشت: «شما از خدا ترسی ندارید، ما درک می کنیم، اما حداقل در مقابل مردم شرمنده باشید.» اردوغان افزایش حداقل دستمزد را اعلام کرده است که به طور گسترده انتظار می‌رود هزینه‌های کلی مصرف کننده را افزایش دهد و تورم ۳/۵ تا ۱۰ درصدی در پی داشته باشد. اقتصاددانان انتظار دارند تورم ترکیه در سال آینده بیش از ۳۰ درصد افزایش یابد.

 

زکی اردوغان، که یک کارگر نانوایی است می گوید:‌ «افزایش وعده داده شده در حداقل دستمزد کافی نیست.» او افزود: «گذران زندگی و پرداخت کرایه، گاز، برق و آب ماهانه با ۴هزار و ۲۵۰ لیر واقعا سخت است. آینده روشن نیست.»

 

منبع:‌ https://www.investing.com/

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار